Kurallara uymayan internet cafelere ceza yağdı

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanlığı'nın internet cafelerle ilgili 26 Nisan tarih ve 1056 Sayılı genelgesine istinaden denetlemelerde bulunan Bingöl Belediyesi İktisat Müdürlüğü ile Zabıta Amirliği ekipleri kuralları ihlal eden işyerleri hakkında ağır cezalar uyguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapılan denetimlerde 30 işyerinde incelemelerde bulunan ekipler, daha önceki denetlemelerde uyardıkları ancak yükümlülükleri yerine getirmediklerini tespit ettikleri 10 işyerine ruhsatı ve filtre programı bulundurmadıkları, öğrenci kıyafeti ile 12 yaşının altındaki çocukları işyerlerine aldıkları gerekçesiyle 500 ile bin YTL arasında para cezası kesti.

Denetimlerin bundan böyle daha sıkı ve sürekli olacağını belirten Belediye İktisat Müdürü Sebahattin Yakuphan, internet cafe ve oyun salonlarını işletenlerin kurallara uymasını istedi.

Yaptıkları denetimlerde sıkça rastlanan eksikliklerin giderilmesi için ön uyarı yaptıklarını ancak buna rağmen bazı işyerlerinin bu eksiklikleri gidermemekte ısrarcı davrandığını kaydeden Yakuphan; "İş yerlerinde sigara içilmesi yasak. Maalesef işletmecilerimiz bir taraftan 'Burada Sigara İçilmez' şeklinde yazılar asıyor bir taraftan da masalara küllük bırakıyorlar. Bazı internet cafelerde yasak sitelere girilmemesi için kurulan filtre programı yok. Birçok işyerinin ruhsatı bulunmuyor. Tüm uyarılara rağmen öğrenci kıyafetiyle gelen çocukları işyerlerine alıyorlar. Bizler kimseye ceza yazmak için uğraşmıyoruz. Sadece yasalar çerçevesinde herkesin uyması gereken kuralların yerine getirilmesini sağlamak için çalışıyoruz. Kurallar yerine getirilirse kimse mağdur olmaz" şeklinde konuştu.

Kesilen cezaların geri dönüşü olmadığının altını çizen Yakuphan, eksiklerini gidermeyenler hakkında bu tür cezaların sürekli kesileceğini vurguladı.

Anne babalara da uyarılarda bulunan Yakuphan, küçük yaştaki çocuklarının internet cafe ve oyun salonlarından uzak tutulmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious