'Kur'an-ı Kerim, en güzel reçete'

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Muhittin Akgül, dünyadaki tüm sıkıntıların Kur'an-ı Kerim'den uzaklaşmanın bir sonucu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından SAÜ İlahıyat Fakültesi Salonu'nunda 'Kur'an okumanın ve öğretmenin önemi' konulu konferans düzenledi.

Büyük ilgi gören konferansın açış konuşmasını yapan SAÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Kur'an ı Kerim'in Hz.Muhammed'in en büyük mücizesi olduğunu belirtti.

Erbaş, her alanda insana rehber olan Kur'an'ın okunup anlaşılmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Konferansın konuşmacısı olan Yard.Doç.Dr. Muhittin Akgül'de Kur'an'ın insanları yolların en doğrusuna götüren mükemmel bir rehber olduğunu vurguladı.

Akgül, bütün maddi ve manevi hastalıkların reçetesinin Kur'an-ı Kerim olduğunu dile getirerek, şunları söyledi: "Günümüzde fert, aile, toplum, millet ve insanlık olarak hastayız. Hastalığımızın reçetesi de Kur'an-ı Kerim'dir. Ancak bu reçetenin hayata uygulanması gerekir. Düşünün çok iyi bir doktora gittiniz ve o size mükemmel bir reçete yazdı. Reçetedeki ilaçları alıp kullanmadınız. Bu reçetenin size ve hastalığınıza ne faydası olur. Hiç bir faydası olmaz. İşte Kur'an reçetesi hayata tatbit edilerek yaşanırsa tüm maddi ve mananevi hastalıkların ilacıdır. Şifa kaynağıdır. Kur'an insanları doğru yola götüren bir rehberdir. Dünyayı versen doymayan insanların manevi midesi aç. O midenin dünya nimetleri ile dolması mümkün değil. Manevi mide ancak Kur'an-ı Kerim okunmasıyla doğar."

Kur'an'ın insanlığı mutluluğa götüren, sıkıntılardan kurtaran, güzel nasihat eden, güzel ahlak ilkelerini içerisinde taşıyan, insanların ve devletlerin birbirleriyle olan ilişkilerini düzenleyen Allah'ın sözlü kanunları olduğunun altını çizen Akgül konuşmasına şöyle devam etti: "Kur'an öyle bir kitaptır ki okunduğu yere melekler iner. Kur'an okunan ev mutlu evdir. O evde eşler, çocuklar arasında ilişkiler güzeldir. Kur'an'a sahip çıkan toplum mutlu toplumdur. Bu gün toplumdaki mutsuzluğun nedeni Kur'an-ı Kerim'den uzaklaşmaktır. Ne zaman Kur'an'a yakın olursak yeniden aileler mutlu, toplum huzurlu olacaktır. İnsan oğlunu yaratan Allah, onun dünya ve ahiret mutluluğu için Kur'an-ı Kerim'i göndermiştir. "

"Sizin en hayırlınız, Kur'an ı okuyan ve öğretendir" düsturuyla herkesi Kur'an okumaya ve öğretmeye çağıran Akgül, ailelere de seslenerek çocuklarına Kur'an-ı kerim öğretmeleri tavsiyesinde bulundu.

Akgül, " Evladına Kur'an-ı kerim öğreten anne-babaya cenette bir elbise giydirilir. Ayrıca ahirette insanın vardığı en son makam dünyadaki en son okuduğu Kur'an kadardır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious