Kuran-ı Kerim, taşa yazıldı

  • Giriş : 06.08.2006 / 00:00:00

Çin'de birçok dilde baskıları ve tahta tabletleri olan Kuran-ı Kerim şimdi de taşlara kazındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kuran-ı Kerim'in Çin İslam Cemiyeti Başkanı Büyük İmam Çın Guanyüen'ın el yazısıyla taşa kazıma çalışmaları, dört yılı aşkın bir süreden sonra 4 Agustus'ta tamamlandı. Çın'ın el yazısı ile Kuran-ı Kerim Çin'deki meşhur Taişan Dağı'ndan getirilen bir metre uzunluğunda, 50 santim genişliğinde ve üç santim kalınlığındaki 528 taş tablet üzerine kazındı. Çin radyosunun haberinde üzerine Kuran-ı Kerim oyulan taş tabletler başkent Pekin'deki tarihi Dongsı Camii'ne konuldu.

Çın'ın böyle bir kararı almasının nedeninin Kuran-ı Kerim'in Çin'de birçok dilde baskıları ve tahta tabletleri bulunmasına rağmen, daha uzun süre saklanabilecek taş tabletlerinin bulunmaması olduğu kaydedildi. İmam Çın, Kuran-ı Kerim'i, İslam kültürü ve Kuran-ı Kerim'in ruhunu daha da yaygınlaştırmak amacıyla, el yazısıyla kopyaladıktan sonra taş üzerine kazımaya karar vermişti.

ÇİN'DE SALARLARA AİT 700 YILLIK İPEK KAPLI KUR'AN - I KERİM NÜSHASI KORUMA ALTINDA

Çin'in batısında bulunan Çinhay eyaletindeki Ciezı camisinde Çin'deki Müslüman azınlıktan olan Salarların 700 yıl önce Orta Asya'dan getirdiği Kur'an-ı Kerim koruma altında bulunuyor. Salarlar, boylar arasındaki savaşlardan kaçmak için Orta Asya'dan doğuya göç ederken beraberlerinde memleketlerinin toprağını, suyunu ve bir de ipek kaplı Kuran-ı Kerim nüshası getirmişlerdi.

Salarlara ait Çin'de bulunan en eski el yazması Kuran-ı Kerim'in korunması için 440 bin yuan (54 bin 300 ABD Doları) ödenek ayrılmıştı. Kuran-ı Kerim nüshası 30 cilt ve 867 sayfadan oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious