Kur'an-ı Kerim, tek sayfaya sığdırıldı

  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

114 süre ve 600 sayfadan oluşan Kuran-ı Kerim tek sayfaya sığdırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivas'ın Üçlerbey Mahallesi Serçeli Sokak'ta bulunan Serçeli Camii'nde muhafaza edilen Kuran-ı Kerim görenleri hayrete düşürüyor. 46 santimetre eninde ve 70 santimetre boyunda bir sayfaya sığdırılan Kur'an, talik yazı sitiliyle yazılmış. 222 satırdan oluşuyor ve 114 surenin isimleri kırmızı yazıyla belirginleştirilmiş halde.

Büyüteç yardımıyla okunabilen Kur'an, ziyaretçi akınına uğruyor. Çok sayıda vatandaş namaz vakitlerinde camiye gelerek bahse konu Kuran-ı Kerim'i ziyaret ediyor. Bazı vatandaşlar da Kur'an'ın fotoğrafını çekerek kamera görüntüsünü alıyor.

Söz konusu Kuran-ı Kerim'i hacıların Suudi Arabistan'dan getirdiklerini belirten cami imamı Hüseyin Deliser, Kuran'da kullanılan yazı sitilinin (talik) Osmanlı'da az kullanılan İran menşeli hat sanatından alınarak geliştirilen bir yazı stili olduğunu söyledi. Kuran'ın Mısır'da basıldığını tahmin ettiklerini ifade eden Deliser, kendisinin 1990 yılında Serçeli Camii'nde göreve başladığını belirtti. Göreve başladıktan kısa bir süre sonra minberin üstünde rulo halinde duran tek sayfalık Kur'an'ı çerçevelettirerek caminin güney duvarına astığını belirtti.

Deliser, mihrabın sol tarafında bulunan Kuran-ı Kerim'in camiye ibadet için gelen cemaatin çok ilgisini çektiğini söyledi. Cami imamı Hüseyin Deliser açıklamasında şunları kaydetti: "Tek sayfalık Kur'an'ın Mısır'da basıldığını tahmin ediyoruz. Fakat hangi tarihte, hangi hattat tarafından ve ne zaman yazıldığını bilmiyoruz. Yazılım itibari ile talik yazı ile yazılan Kur'an, Osmanlı'nın sıklıkla kullandığı sülüs yazı karakteri ile tek sayfaya sığmazdı"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious