Kur'an-ı Kerim yok satıyor

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

İslam dünyasını ayağa kaldıran Hz. Muhammed karikatürlerinin yayınlandığı Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'e olan ilginin giderek arttığı ve en çok aranan Noel hediyelerinin başında geldiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Danimarka diline yapılan 5 bin adet Kur'an-ı Kerim çevirisi 1 ayda tükendi. Danimarka'da Kur'an-ı Kerim'e giderek artan ilgi olduğu ve Danimarka diline yapılan çevirilerinin en çok aranan Noel hediyelerinin başında geldiği bildirildi.

Hristiyan Kristelig Dagbladet gazetesindeki haberde, Kur'an'ın Danimarka diline yapılan 5 bin adet çevirisinin 1 ay içinde tükendiği ve en iyi satışlar listesinde de ikinci sıraya yerleştiği belirtildi.

İslam dini uzmanı Jörgen Baek Simonsen, okurların Kur'an'a ilgisinin artışını, krize yol açan karikatürlerin yayımlanmasından sonra İslam dininin gündeme taşınmasına bağlıyor.

Danimarkalı araştırmacı, karikatür krizinden sonraki dönemde İslam ya da Müslümanlara değinmeden ne bir haber okunabildiğini ne de dinlenebildiğini de belirterek, "Bu da Kur'an'da ne yazdığını bilme arzusunu açıklıyor" diyor.
Danimarka gazetesi Jyllands-Posten'de Eylül 2005'te yayımlanan karikatürler daha sonra Avrupa'daki diğer gazeteler tarafından da yayımlanmıştı. Karikatürler, İslam ülkelerinin tepkisini çekmiş, Danimarka'ya karşı protestoları ve boykotları da beraberinde getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious