'Kur'an insanlığın mutluluk rehberi'

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Kur'an-ı Kerim'in, insanların iki cihanda da mutluluğu için gönderildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Elazığ İl Müftülüğü'nün Edibe Can Müftülük konferans salonunda düzenlediği "Kur'anın hayatımızdaki yeri" konulu konferansa konuk olarak katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Pakistanlı şair doktor İkbal'i anlatarak başladığı konuşmasını Kur'an-ı Kerim'in insan hayatındaki yeri ile devam ettirdi. Allah'ın ayetlerinin 2 türlü olduğunu belirten Necmettin Nursaçan, şöyle dedi: "Allah'ın ayetleri Kur'an'daki ve kainattaki olmak üzere iki kısımdır. Kainattaki ayetlerini fikir, Allah'ı zikir ve Kabesini ise seyir etmek gerekir." dedi.

Allah sevgisinde doyum için Allah'ın Kabe'yi koyduğunu vurgulayan Necmettin Nursaçan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kabe saygı ve sevgiye layık olmasına rağmen insanın bundan daha fazla değerli olduğunu Peygamber Efendimiz belirtmekte. Çünkü insan alemin göz bebeği ve özüdür. Her şey onun için yaratılmıştır."

Kur'an-ı Kerim'in insanlığın iki cihandaki mutluluğu için gönderildiğinin altını çizen Necmettin Nursaçan, "Allah, ayı, güneşi, yeri ve göğü insanlığın hizmetine vermiştir. Çünkü insan yer yüzünde Allahın vekilidir. Eşref-i mahluktur. Yani yaratılmışların en şereflisidir." şeklinde sözlerini tamamladı.

Daha sonra kürsüye gelen Elazığ İl Müftüsü Ömer Kocaoğul, "Muharrem ayı niyaz ayıdır. Bu bakımdan bu mübarek ayı değerlendirmek için çok Kur'an okunmalı." dedi.

Malatya İl Müftüsü Bekir Genek ise, Elazığ ile Malatyaspor maçlarından kaynaklanan gerginliklerin tasvip edilemeyeceğini belirterek, iki şehrin kardeş olduğunu söyledi. Kur'an-ı Kerim'in insanlığın mutluluğu için alternatifsiz bir rehber olduğunu belirten Gerek, Kur'anı insanların hayatına yansıtması gerektiğini söyledi.

Yoğun bir katılımın yaşandığı programda, salon yeterli gelmeyince koridorlara konulan televizyonlarla program takip edildi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerle başlayan programda duygulu anlar yaşandı. Bazı dinleyicilerin ise göz yaşlarını tutamadığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious