Kur'an kursları okulların alternatifi değil

  • Giriş : 28.01.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kur'an kurslarını laik sistem içinde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okulların genel amaçlarını İslam din eğitimi açısından tamamlayan, lüzümlu bir kurum olarak nitelendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. M. Şevki Aydın, kurumun aylık yayın organı Diyanet dergisinde "Kur'an kursunun alternatifliği" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Aydın, yazısında Kur'an kurslarının sistem içindeki yerinin yanlış konuşlandırıldığına dikkat çekti. Aydın, kimilerinin Kur'an kursunun programında Türkçe'den dikiş-nakışa kadar örgün ve yaygın eğitim kurumlarının programlarında bulunan derslere yer verilmesini isterken; kimilerinin de Kur'an kurslarını diğer eğitim kurumlarının karşısında yer alan başka bir sistemin kurumu olarak algıladığını ve varlığını diğer eğitim kurumları için tehdit olarak gördüğünü vurguladı.

Aydın, "Bunlardan birinciler, birtakım subjektif gerçeklerle Kur'an kursuna başka eğitim kurumlarının rollerini de yüklemek istemektedirler. Bu talep Kur'an kursunu, diğer eğitim kurumlarının yerine ikame etmeyi çağrıştırmaktadır. Bu tutumun, esasen Kur'an kursuna iyilik kılıfı altında kötülü olduğu söylenebilir. Bu yaklaşım Kur'an kursunun İslam din eğitimi görevini hakkıyla yerine getirmesi için önlemler alma, bütünüyle buna yoğunlaşma yerine onu içinden çıkılmaz bir karmaşaya sokacak, dolayısı ile asli görevini de yerine getiremez duruma düşürecektir" diye konuştu.

"İkinciler ise, Kur'an kursunu sistem dışında yabancı bir unsur, hem de sistemi tehdit eden bir unsur olarak algıladıkları için doğrudan onunu varlığını hedef alarak onun meşruiyetini sorgulamakta, ortadan kaldırılması gerektiğini iler sürmektedir" diyen Aydın, sözkonusu uç değerlendirmelerin nedeninin kurslara karşı ideolojik yaklaşım olduğunu söyledi.

Prof. Aydın, Kur'an kurslarının asla örgün eğitim kurumlarının alternatifi olmadığını; onların karşısında değil yanında yer alan, onlarla aynı laik sistem içinde bulunan ve onların işlevlerini, genel amaçlarını İslam din eğitimi açısından tamamlayan lüzumlu kurumlar olduğunu belirtti. Kur'an kurslarının mesleki din eğitimi veren İmam Hatip Liseleri'nin de alternatifi olmadığına işaret eden Aydın, "Kur'an Kursu bu kurumla da karıştırılmamalıdır. Zira her şeyden önce bunlardan biri yaygın din eğitimi kurumudur. Diğeri ise örgün din eğitimi kurumu. Her ikisinin konumları ve işlevleri farklıdır" ifadesini kullandı.

Aydın, Kur'an kursu ile diğer yaygın eğitim kurumları arasında da alternatiflik alakası kurulamayacağını, birinin diğerinin yerine ikame edilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious