''Kur'an kursu açılımı samimiyseniz"

''Kur'an kursu açılımı samimiyseniz
  • Giriş : 07.02.2009 / 23:21:00

Kurtulmuş:''Kur'an kursu açılımında samimiyseniz somut bir adım atın''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Kur'an kursları açılımı konusundaki samimiyetini göstermek için somut bir adım atması gerektiğini söyledi. Kurtulmuş, "CHP, eğer bu konuda samimiyse hemen parlamentoya giderek 15 yaşın altındaki çocukların Kur'an öğrenmelerini yasaklayan maddenin kaldırılması için yasa tekliflerini versin. O zaman samimi olduklarını görelim" dedi.

Belediye başkan adaylarını tanıtmak üzere geldiği Eskişehir'de bir basın toplantısı düzenleyen Kurtulmuş, CHP'nin Kur'an kursları açılımını olumlu bulduklarını kaydetti. Kurtulmuş, "Nasıl çarşaflı, başörtülü kardeşlerimize rozet taktığı zaman CHP'ye teşekkür ettiysek şimdi de Kur'an kursları konusundaki açılımlarından dolayı tebrik ediyoruz.Böyle bir teklif kimden gelirse gelsin ciddiye alınmalıdır. Gerekçesi ne olursa olsun biz bu teklifi önemsemek durumundayız. Ama bu süreçte CHP ve iktidar partisi bir samimiyet sınavıyla karşı karşıya. Dindarlık ve Müslümanlık kimsenin ve hiçbir siyasi partinin babasının malı değildir." şeklinde konuştu.

CHP'nin Kuran kurslarının açılımı konusunda samimi olduğunu göstermesi için somut adım atması gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi, "15 yaşın altında çocukların Kur'anı Kerim öğrenmesini yasaklayan bir yasa maddesi var. Meclis'te önünüzde duruyor. Ben şimdi diyorum ki; CHP eğer Kuran Kursları açılımı konusunda samimiyse hemen Meclis'e gitsin. 15 yaşın altındaki çocukların Kur'anı Kerim öğrenmelerini yasaklayan maddenin kaldırılması için müracaat edip yasa tekliflerini versinler. Eğer böyle bir girişimde bulunurlarsa o zaman onların ciddi olduğunu, bunu siyasi malzeme yapmadıklarını görürüz."

Türkiye'de Kur'an kursu hocası bakımından ciddi bir açık olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş, halen de bin 452 Kur'an kursunun kapalı olduğunu ifade ederek, "Bu konudaki benim ikinci teklifim ise kapalı olan Kur'an kurslarının açılması, eksik bulunan eğitmen kadrosunun artırılması için Diyanet İşleri Başkanlığı'na kadro verilmesidir. Üçüncüsü de, 2003 yılının Kasım ayında hükümet akşam Kur'an kurslarını getiren bir düzenleme yaptı. Ne yazık ki, o zaman CHP ve onlarla aynı paralelde olan çevreler bir itiraz yaptılar. Hükümet de bunun üzerine (bana yaptırmıyorlar) diyerek geri adım attı ve genelgeyi geri aldı" şeklinde konuştu.

Kuran Kurslarının açılması için Başbakan Erdoğan'da seslenen Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sayın Erdoğan, bakın hazır CHP engeli de bu açıklamalarla ortadan kalkmış durumda. Baykal ve CHP, (biz Kur'an kursları açacağız) diye açıklama da yaptı. Şimdi siz bu akşam Kur'an kurslarını kaldıran genelgeyi geri çekin. Genelgeyi yenileyerek bunun Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından uygulanmasını sağlayın. Bu gelişmeler yaşanırken, sözünü ettiğimiz üç madde, 15 yaşın altında Kur'an öğrenmeyi yasaklayan yasa derhal geri çekilmeli. Yeni bir yasa teklifiyle bunun önü açılmalı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kur'an eğitmeni açığını giderecek kadro ve akşam Kur'an kursları imkanı sağlanmalı. Bu konuda ana muhalefet partisi CHP'de AK Parti'nin söylediği konulara yaklaştığına göre, mazeret de kalmamıştır. Parlamento açıktır. Bunun seçim malzemesi olarak kullanılmadığının ispatı, bu üç konuda da gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasıdır."

Konuşmasının sonunda Baykal'a da bir teklifte bulunan Kurtulmuş, "Baykal ve CHP bu konularda adım atsın. Eğer AK Parti bu konularda mazeret üretirse, bizzat ben meydanlara çıkarak, 'CHP adım attı ama AK Parti bunu engelledi, mazeretinin arkasına sığındı' diyerek millete şikayet edeceğiz. Bakın din, Kur'an, Kur'an kursları gibi milletin ortak değerleri üzerinden kimse siyaset yapmasın. Herkes bu konuda samimi olsun. bu konularda ihtiyacın olduğu çok açık. Bu ihtiyacın giderilmesini sağlamak için hem ana muhalefete, hem de hükümete büyük sorumluluklar düşüyor. Çünkü parlamentoda onlar var." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*