"Kur'an'da örtünme var, Müslümanlığa saygılıyım"

  • Giriş : 23.01.2008 / 01:32:00
  • Güncelleme : 23.01.2008 / 01:06:24

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, başörtüsüyle ilgili sözlerinin basın tarafından çarpıtıldığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, başörtüsüyle ilgili sözlerinin basın tarafından çarpıtıldığını ileri sürdü. Başörtüsünün mümin kadınları eşitleyen bir uygulama olduğunu anlatmaya çalıştığını belirten Arıtman, Kur'an-ı Kerim'de örtünmenin bulunduğunu, fundamentalistlerin kadınlara dayattığı örtünme biçimini eleştirdiğini savundu.

Arıtman, iyi bir Müslüman olduğunu, kendisini 'dinsiz' gösterenlere hakkını helal etmeyeceğini bildirdi.

Arıtman, başörtüsü tartışmaları sürerken verdiği demeçte, örtünmenin kadını aşağılayan bir olduğu olduğunu belirtmiş ve kadınlara "atın örtülerinizi özgürleşin" çağrısında bulunmuştu. Arıtman, "Örtünme Sümerlere, Asurlara kadar dayanıyor. Sümerler'de fahişeler örtünmüş, Asurlar'da evli kadınlar örtünmüş. Örtünme Mezopotamya'da da var, bütün semavi dinlerde de. Arap toplumunda da Cahiliye döneminde kadın örtünmüş. Örtünmek İslamiyetle ortaya çıkmış bir şey değil. İslamiyet'te kadının örtünmesi 'cinsel tacizden korunması' amacıyla öngörülmüştür." demişti.

Arıtman, dün yaptığı yazılı açıklamada beyanatının çarpıtılarak haberleştirildiğinden ve hedef gösterildiğinden yakındı. Beyanatında, örtünmenin kronolojik sürecini, örtünmenin İslamiye'te kadar olan süreçte kadınların toplumdaki olumlu veya olumsuz olarak statüsünü belirlediği anlattığını aktaran CHP'li vekil, "Dolayısıyla da ayrımcılık ve aidiyet içeren bir uygulama olduğu belirtilmiştir. İslamiyet'te ise kadınlar arasında hür kadın, köle kadın, cariye ayrımını kaldırıp tüm mümin kadınları eşitleyen bir uygulama olduğu anlatılmaya çalışılmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi, İslamiye'te saygısızlık söz konusu olmayıp, tam tersine eşitlikçi anlayışından ötürü büyük bir saygı vardır."

Kur'an'da örtünme var

Tarihsel süreçte başörtüsünün Sümerler'in haricindeki tüm toplumlarda kadının dokunulmazlığını belirten bir simge olduğunu anlatan Arıtman, Kur'an ifadesinin "Kur-an" şeklinde yanlış yazıldığı açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Kutsal kitabımız Kur-an'ın doğru tefsir edilmesinde örtünmenin olduğunun, fakat başörtüsünün mutlak bir zorunluluk, İslam'ın şartı olmadığının anlaşılacağı ifade edilmektedir. Fundamentalistlerin kadınlara dayattığı örtünme biçiminin aslında kadını ikincileştiren, aşağılayan, erkeğin malı olarak gören erkek eğemen bir anlayışın ürünü olduğu ifade edilmiştir. Dinci, yobaz basın mensuplarının tüm itham ve iftiralarına karşın insanlığın tüm inançlarına saygılı ve kişisel inancım Müslümanlığa ise sonsuz saygılıyım. İyi bir Müslümanı topluma dinsiz imansız, İslam'a saygısız göstermek en büyük günahtır. Bu basın-yayın organları ile ilgili her türlü yasal hakkımı kullanacağımı ve inancım doğrultusunda da hakkımı helal etmeyeceğini bildiririm."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious