Kurbağa ve salyangoz siparişi arttı

Kurbağa ve salyangoz siparişi arttı.10217
  • Giriş : 22.11.2008 / 10:10:00

Türk mutfağında yeri olmayan ancak, Avrupa ülkelerinin lüks lokantalarının menü listesinin başında yer alan kurbağa ve salyangoza yaklaşan Noel nedeniyle talebin arttığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adana'da faaliyet gösteren Sasu Tarım Ürünleri Gıda Sanayi Ticaret Ltd. Şirketi, yüzde 50'si Noel öncesi olmak üzere Avrupa ülkelerine yılda bin 500 ton kurbağa ve salyangoz ihraç ediyor.

Şirket ortaklarından Ali Yamanyılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada yaşanan kriz ortamının lüks gıda tüketimini vurmadığını, bu sayede kurbağa ve salyangoz ihracatlarında yüzde 10 civarında artış olduğunu bildirdi.

Avcılar tarafından doğal yaşam alanlarından toplanan kurbağa ve salyangozları modern tesislerde işleyerek sunuma hazır halde ihraç ettiklerini belirten Yamanyılmaz, ''Yılda bin ton kurbağa eti, 500 ton da salyangoz ihraç ediyoruz. Bu ihracatın da yüzde 50'sini Noel öncesinde yapıyoruz'' dedi.

İtalya, İsviçre, ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, Lübnan ve Japonya'nın aralarında bulunduğu birçok ülkenin kurbağa ve salyangozun ana ithalatçıları olduğunu anlatan Yamanyılmaz, şunları söyledi:

''Türkiye, özellikle salyangozda marka oldu. Bu alandaki pazarın yüzde 40'ına hakim. Özellikle Adana ve yöresinden çıkarılan salyangozlar etinin kalitesi ve büyük ebatlarıyla dünyada marka oldu. Kurbağada da pazarımız iyi ancak, bu pazara son yıllarda Çin'in de girmesi işimizi biraz zorlaştırıyor.''

Yamanyılmaz, kurbağa toplayıcılığının en verimli döneminin eylül ve ekim ayları, salyangozda ise İlkbahar ayları olduğunu ifade ederek, ''Bu dönemde doğada toplanan kurbağa ve salyangozlar modern tesislerimizde işlenerek paketleniyor. Derin dondurucularda sakladığımız bu ürünleri Avrupa ülkeleri ağırlıklı olmak üzere ihraç ediyoruz'' dedi.

Üretici Yamanyılmaz, salyangozu tereyağ ve sarımsakla soslayarak 12 adetlik paketler halinde, kurbağayı ise ya tek bacak ya da başını koparıp tüm gövde olarak ihraç ettiklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*