Kurbağalar cinsiyet değiştiriyor

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

İsveç’te yapılan bir araştırma, kirlilik nedeniyle bazı erkek kurbağaların cinsiyet değiştirdiğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uppsala Üniversitesi laboratuvarında Rana temporaria ve Rana pipien türü kurbağalar Avrupa, ABD ve Kanada’daki sularda tespit edilen östrojen seviyesine maruz bırakıldı.
Östrojen seviyesi arttıkça erkek kurbağaların yüzde 95-100’ünün cinsiyet değiştirdiği gözlendi.
Cinsiyet değiştiren kurbağaların bazılarının yumurtlayabildiği, bazılarınınsa yumurtalıklarının olduğu ancak yumurta kanallarının olmaması nedeniyle kısır olduğu anlaşıldı.
Amerikan "Environmental Toxicology and Chemistry" dergisinin mart sayısında yer alan araştırmaya imza atanlardan Cecilia Berg, böcek öldürücü ilaçlar ve diğer kimyasal maddelerin vücutta östrojen gibi görev yapabileceğini belirterek, tüm kurbağaların dişi olması halinde bunun kurbağa neslinin tükenmesine neden olabileceğini söyledi.
Araştırmacılar, şu anda tek çarenin kurbağaların zarar görebileceği suların daha iyi temizlenmesi olduğunu vurguladılar. Bu olay, dünyadaki kurbağa türlerinin yaklaşık üçte birinin neslinin neden tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu sorusuna da yanıt olacak gibi.
ABD’de daha önce yapılan bir araştırma, tarım ilaçlarında kullanılan kimyasal maddelerin, erkek kurbağaların cinsiyetini değiştirdiğini ortaya koymuştu.
Dünyanın en çok satılan tarım ilaçlarından birine maruz kalan erkek kurbağaların bir süre sonra hem erkek, hem dişi özellikler göstermeye başladığı görülmüştü.
Tarım ilaçlarında bulunan "atrazine" maddesinin erkek kurbağalarının cinsel gelişimini değiştirerek, hem erkek hem dişi özellikler göstermelerine neden olduğu, ilacın yetişkin kurbağalarda da cinsiyet hormonu testesteron seviyesini düşürdüğü saptanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious