Kurban bayram öncesi maaş 2013 - Bayramdan önce emekli maaşları 2013

Kurban bayram öncesi maaş 2013 - Bayramdan önce emekli maaşları 2013.16450
04.10.2013 / 10:22:44

Kurban bayramı öncesinde maaşlar ödenecek mi? Vatandaşlar, bayram öncesi maaşları merak ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Kurban Bayramı öncesinde maaşların ödenmesi bekleniyor. Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramında da maaşların ödenmesi öngörülüyor.

Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kurulacak fon ile çalışanların kıdem tazminatlarının devlet güvencesine alınacağını söyledi.

Zaman’a konuşan Çelik’in verdiği bilgiye göre Kıdem Tazminatı Fonu, ilk kez çalışmaya başlayanları kapsayacak. Mevcut çalışanların hakları korunacak. Bu kişiler isterse mevcut sistemde devam edebilecek, ancak isteğe bağlı olarak yeni fona da geçebilecekler. Hak kayıplarını önlemek için yıllık sistemden aylık sisteme geçilecek, tazminat ay üzerinden hesaplanacak. Böylece işverenlerin yıl dolmadan işçiyi çıkararak tazminattan  kurtulma girişimi önlenecek. İşçi, fondan tazminatını 15 yıl dolmadan çekemeyecek.

Kıdem Fonu’nda herkesin bireysel hesabı olacak. İşveren, kıdem tazminatına denk gelen rakamı her ay çalışanın bireysel fon hesabına yatıracak. Kıdem Tazminatı Fonu kurulurken İşsizlik Fonu’na dokunulmayacak. Kıdem Tazminatı Fonu’nun yeni işe girecekler için geçerli olacağını anlatan Bakan Çelik, sistemin yeni işe başlayanlar için geçerli olacağını mevcut çalışanların ise hiçbir şekilde geçmiş ve geleceğe dönük hak kaybı olmayacağını söyledi. İsteyen işçinin fon sistemine geçebileceğini söyleyen Çelik, “Örneğin 10 yıllık işçi, fon sistemine geçmek isterse patron 10 yıllık tazminatını fona yatıracak. İşveren yatırmak zorunda olacak. Belki de fon hesabına geçince çalışan diyecek ki 5 yıllık, 10 yıllık, 20 yıllık çalışmamı fona yatırtayım, güvence altına girsin. Güvence sorunu var çünkü. Böylece iflas ve benzeri durumlar olsa da işçinin kıdemi güvence altına girmiş olacak.” diye konuştu.

İşçinin Kıdem Tazminatı Fonu’ndaki parasını çekebilmesinin belli şartlara bağlı olacağını söyleyen Bakan Çelik,  “Ben fondan 15 yıldan önce para çekilmemesinden yanayım. 15 yıl nemalanacak. Eline geçen para, bugünkü tazminattan eline geçenin hemen hemen aynısı olacak. Bir hak kaybı olmayacak. Ne kadar bekletilirse o kadar iyi.” ifadelerini kullandı.

Kıdem Tazminatı Fonu’nun İşsizlik Fonu ile ilişkilendirileceği ve buradaki bir iki puanlık primin Kıdem Fonu’na kaydırılacağı yönündeki tartışmaları değerlendiren Bakan Çelik, “İşsizlik Fonu’na dokunmuyoruz. İşveren toplu ödediği kıdemi aylık ödeyecek. Böylece kıdem yükü birikmeyecek, 15 yıl sonra karşımıza çıkıp ben tazminatımı ödeyemiyorum demeyecek.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Paraguay'da hükümet, memur maaşlarını ödeyemediği gerekçesiyle binlerce kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz aylarda hükümetin başına getirilen Paraguay Devlet Başkanı Horacio Cartes, 258 bin çalışanı bulunan devletin kasasında tüm çalışanlarına ödemeye yetecek miktarda para bulunmadığını ve çalışan sayısının azaltılacağına dair açıklama yaptı. Hükümetin, 2013 yılı için öngördüğü 15 milyar dolarlık bütçede rakamlar tutmadığı ve açık oluştuğu gerekçesiyle bu kararın alındığı biliniyor. Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre şuana kadar 4 bin kişinin işine son verildiği ve yıl sonuna kadar 15 bin kişinin daha işine son verileceği ifade ediliyor.

 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*