Kurban Bayramı'nda alınacak önlemler

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Kurban Bayramı hazırlıklarını tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Genelgede, Kurban Bayramı nedeniyle özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinden diğer illere önemli miktarda hayvan sevkiyatının başladığı belirtildi. Buna paralel olarak da Kurban Bayramı öncesi hayvan pazarları dışında hayvan satış yerlerinin çoğaldığı, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının yayılma riskinin arttığı hatırlatıldı. Bu nedenle kurbanlık hayvan satış yerleri ve iller arası hayvan sevkleri ile muhtemel bir hastalığın bulaşması ve yayılmasının önlenmesinin büyük önem taşıdığı ifade edildi.Vatandaşların dini vecibelerini yerine getirirken; sağlıklı hayvan almalarını sağlamak, artacak hayvan hareketleri nedeniyle hastalıkların yayılmasını engellemek, hastalıksız bölgelerinde bulaşmasını önlemek için bir takım tedbirler alındığı vurgulanan genelgede özellikle doğu ve güneydoğu sınırlarından olabilecek illegal kurbanlık hayvan girişlerinin önlenmesi için Genel Kurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığından sınır bölgelerinde ve yollarda kontrol ve denetimlerin arttırılması için talepte bulunulduğu kaydedildi.

Kurban Bayramında yaklaşık 300 ila 500 bin büyükbaş ile 1-1,5 milyon küçükbaş hayvanın zamanla sınırlı bir sürede kesilip tüketileceği anlatılırken bayram öncesi kurbanlık hayvanların sevk ve kontrol işlemleri ile bayram süresince hayvan sağlığı şube müdürlüklerinde ve kesim yerlerinde veteriner hekim görevlendirilmesi, kesilen hayvanların sağlık kontrollerinin yapılması için gerekli önlemlerin alınması hususlarında tüm Tarım İl Müdürlüklerine talimatname yazısı gönderildiği açıklandı.

Kurban bayramı döneminde polis ve jandarmanın yaptığı yol kontrollerine Bakanlığa bağlı veteriner hekimlerinde katılılacağı kaydedilirken belgesiz ve sağlıksız hayvanların nakillerine kesinlikle izin verilmeyeceği vurgulandı. Ayrıca kurbanlık satış yerlerinin sıkı şekilde denetlenerek belge ve sağlık kontrollerinin yapılacağı dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious