Kurban Bayramı'nda yemeklere dikkat

Kurban Bayramı'nda yemeklere dikkat.16175
  • Giriş : 02.12.2008 / 17:17:00

Beslenme ve Diyet Uzmanı Zehra Akören, bayramda kurban eti tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, "Çok fazla et tüketmek alınan protein fazlalığına bağlı olarak kanımızın asitleşmesine neden olur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurban etini akşam öğününden ziyade, öğlen öğününde tüketilmeli ve üstüne biberiye, kekik, tane kimyon, kişniş , anason gibi baharatların serpilmesini tavsiye ediyoruz" dedi.

Özellikle fazla miktarda yenen kurban etinin sağlığı olumsuz etkileyebildiğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Zehra Akören, sindirim sorunları olanların daha da çok dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Özellikle kalp, damar ve şeker hastalarının beslenmelerine çok dikkat etmeleri uyarısında bulunan Akören şunları söyledi:

"Çok fazla et tüketmek alınan protein fazlalığına bağlı olarak kanımızın asitleşmesine neden olur. Kurban etinin; akşam öğününden ziyade, öğlen öğününde tüketilmeli . Sindirimi kolaylaştırmak için de etin üzerine biberiye, kekik, kimyon, kişniş veya anason serpilmesi sindirimi rahatlatır. Ayrıca etleri kızartma veya kavurma yerine ızgara ya da fırında pişirmek sağlık açısından daha faydalıdır. Kırmızı et ;sindirimi zor bir gıdadır. Bu nedenle bayramda öğlen öğününde kurban eti yenilmesini ve yanında
renkli bir salata tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü akşam veya geç saatlerde yenecek kurban etinin hazmedilmesi daha zordur. Sindirimin yavaşlaması akşam hareket kabiliyeti de azaldığından dolaşıma dolayısı ile kalbe ekstra yük getirir."

Diyetisyen Zehra Akören, fazla proteinin kanı asitleştirdiği için organların hızlı yaşlanmasına neden olduğunu belirterek "Eğer bayramın ilk 3 günü porsiyon miktarını abarttıysanız bayramın son günü kendinizi sıvı gıda rejimi ile detokslayabilirsiniz. Yürüyüş yapmayı da ihmal etmeyiniz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*