Kurban derisi kasap ücreti olmaz

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı kurbanlık hayvanın derisinin kasap ücreti olarak verilemeyeceğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşlar hayvan pazarlarına akın ederken, Diyanet İşleri Başkanlığı'da vatandaşları bilgilendirme çabası içerisine girdi. Alo Fetva hatlarına gelen yoğun telefon trafiğine cevap vermenin yanı sıra Cuma vaazlarında da vatandaşları kurbanlık hayvan alım ve kesim konusunda bilgilendirmeye çalışan Diyanet İşleri Başkanlığı kurbanlık hayvanın derisinin kasap ücreti olarak verilemeyeceğini bildirdi.

Bazı yörelerde bu tür olaylar duyduklarını kaydeden Kayseri İl Müftüsü Şaban İşlek, kurbanın bir ibadet olduğunu ve hayvanın hiçbir parçasının para karşılığı çıkar amaçlı satılamayacağını kaydetti. Derinin ancak bir hayır kurumuna bağışlanabileceğini ifade eden İşlek, aksi bir olayda kurbanlık hayvanın kurban hükmünü yitireceğini kişinin kurban kesmemiş olacağını ifade etti. Kurbanlık vekaletinde de vatandaşların dikkatli olmasını isteyen İşlek, "Vatandaşlar güvenerek insanlara kurbanlarının kesilmesi amacıyla para veriyor ancak vekaleti alan kişi 'bu yıl çok kurban kesildi. Bu parayla kurban kesmeyelim öğrencilere veya fakirlere verelim' diye düşünüyor. Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Vekalet alınan parayla mutlaka kurban kesilmesi gerekir. Aksi halde dinen bir felaket yaşanmış olur" açıklamasında bulundu.

İşlek, kurban edilecek hayvanların da sağlıklı seçilmesin konusunda vatandaşları uyarırken, hayvanın deli ve kesileceği yere kadar gidemeyecek kadar hasta olmaması, herhangi bir yerinde özrünün bulunmaması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious