Kurban fiyatlarında şok düşüş

  • Giriş : 27.11.2008 / 15:44:00

Kaçak etin rotası doğudan batıya kaydı, fiyatlar 100 YTL ucuzladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaçak et ve hayvan sayısındaki artış iç piyasada kurbanlıkların fiyatını düşürdü. Kurbanlık danaların fiyatı geçen yıla göre 100 YTL düştü. Hayvan üreticileri kaçak ve denetimi yapılmayan hayvan ve etlerdeki artışa karşı tüketiciyi uyardı

Kaçak et ve hayvanlar pazar büyüklüğü 2007'de 7,5 milyar YTL olarak gerçekleşen et sektörünün yüzde 5'ine ulaştığı belirtiliyor. Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla kaçak et ve hayvanlar da artış gösterdi. Şalvarlı Et Yönetim Kurulu Başkanı Abuzer Göktaş, kaçak et ve hayvan satıcılarının giderek yaygınlaştığını belirterek, “Geçen yıl 590 YTL'den sattığımız dananın fiyatı bu yıl 490 YTL'ye indi. Tüketicilerin, alacakları kurbanlıklara çok dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

'GÜPEGÜNDÜZ SATILIYOR'

Kaçak et satıcılarının kasaplara, artık güpegündüz ve paketler halinde numune taşıdığını ifade eden Göktaş, bu etlerin yüzde 30 ucuza satıldığını anlattı. Kutularında Farsça harflerin bulunduğu kaçak etlerin, kendilerine de satılmak üzere getirildiğini belirten Göktaş, “Biz kabul etmedik. Fakat duyumlarımıza göre Kayseri'deki bazı pastırma, sucuk satıcıları bu etlerden alıyorlarmış. Mutlaka Türkiye'nin büyük illerindeki kimi satıcılar da bu etleri satıyordur, çünkü fiyatlarının ucuz olması nedeniyle çok büyük kar var. Kaçak etler denetimsiz olduğu için hem sağlığı tehdit ediyor hem de bizim rekabetimizi kısıtlıyor. Biz de artık besicilik yaptığımıza pişmanız” diye konuştu. Pazarının yüzde 5'ini bu etlerin oluşturduğunu tahmin ettiklerini dile getiren Göktaş, İran'dan gelen kaçak etlerin kutular halinde minibüslere yüklenerek geldiğini söyledi.

“ASIL KAÇAK AVRUPA'DAN”

Van Ticaret Borsası Başkanı ve Van Et Yönetim Kurulu Başkanı Feridun Irak, Türkiye'de hayvancılığın maliyetinin yüksek olmasının et fiyatlarının da pahalı olmasına neden olduğunu belirtti. Bu nedenle kaçak etlerin Türkiye pazarında yer bulabildiğine değinen Irak, “Etten duvar örseniz yine de engelleyemiyorsunuz” dedi. Tahminlerin aksine bu kaçak etlerin sadece İran'dan gelmediğinin altını çizen Irak, şunları söyledi: “Van'a bir yılda giren kaçak etin büyüklüğü, bir günde açık denizler yoluyla Avrupa ve diğer bazı ülkelerden gelen kaçak et kadar. Bu kaçak etlerin yıllık büyüklüğü de binlerce tonu geçti, yüz bin tonlara ulaşıyor.” Türkiye'de etin üretim maliyetinin diğer ülkelerin iki katı olduğunu vurgulayan Irak, kaçak eti önlemek için sübvansiyonların şart olduğunu söyledi.

'İhbar gelirse canlarına okuruz'

Tarım Bakanlığı Koruma ve Kontrol Genel Müdürü Muzaffer Aydemir, beş binin üzerinde olan denetçi sayısının her yere ulaşmasının imkansız olduğunu ifade ederek, tüketicilerinin ihbarının önemine değindi. Bakanlık olarak kaçak ete savaş açtıklarını anlatan Aydemir, şöyle konuştu: “Bize ihbar yapıldığı takdirde kaçak et satanların canına okuruz. Bu eti, ruhsat verdiğimiz kasaplar alır ve satmaya kalkarlarsa, 3-4 saat içinde o satıcının dükkanını kapatırız.”
Kaçak etlerin bir kısmının İran'dan bir kısmının da otobüs bagajlarında Balkan ülkelerinden geldiğini dile getiren Aydemir, 2009'da “Güvenli Gıda Sağlıklı Türkiye” programını başlatacaklarını, kaçak etle savaşı genişleteceklerini de sözlerine ekledi.

HABERTÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*