Kurban geliyor, et fiyatı artıyor

Kurban geliyor, et fiyatı artıyor.48816
  • Giriş : 15.11.2008 / 13:00:00

Etçii ve Steakhouse restoran-kasap zinciriyle adından söz ettiren Emin Et'in sahibi Emin Arslan, dünyanın en pahalı etinin tüketildiği Türkiye'de fiyatların, tüketimin azalmasına rağmen 12 dolara çıktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emin Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan, karkas olarak isimlendirilen kemikli etin kilosunun 12 dolara çıktığını söyledi. Lüks restoranlar başta olmak üzere İstanbul'un en büyük et tedarikçilerinden olan ve Steakhouse ve Etçii markalarıyla restoran-kasap zinciri kuran Emin Et'in sahibi Arslan, et fiyatlarındaki artışın tüketimin düşmesine rağmen oluşuna dikkat çekti. "Tüketilmeyen etin fiyatı artıyor" diyen Arslan, et tüketiminde Türkiye'nin üçüncü dünya ülkelerinin bile gerisinde olduğunu söyledi. Kişi başına yıllık et tüketiminin Amerika'da 90, Avrupa'da yaşlı nüfusa rağmen 60, İran, Irak, Ermenistan, Ukrayna gibi üçüncü dünya ülkelerinde 45 kilo olduğunu, Türkiye'de ise bu rakamın kaçak etlerle birlikte 10 kilo olduğunu söyledi.

KRİZ TÜKETİMİ AZALTTI

Dünyadaki krizin de etkisiyle et tüketiminin düştüğünü söyleyen Emin Arslan, krizden önce evine yarım kilo et alan vatandaşın 100 gram almaya başladığını söyledi. Türkiye'nin ithalatı açarak dünya ile entegre olması gerektiğini savunan Arslan, "İthalatın da olmalı ihracatın da. Ben Arjantin'de hayvanımı keseyim, Türkiye'ye getireyim, işleyeyim, Arap ülkelerine satayım. İslam coğrafyası bu konuda çok aç. Çünkü eti yok. Gidiyor Avrupa'dan alıyor" dedi.

Türkiye'deki etin fiyatı ABD'nin 5 katı

Etin kilosunun Amerika'da 2-2.5 dolar, Avrupa'da 3 avro, Türkiye'de ise 12 dolar olduğunu belirten Arslan, fiyat yüksekliğinin, ithalat yasağı ile yerli üretim düşüklüğünden kaynaklandığını vurguladı. Et fiyatları yükseldikçe tüketimin azaldığını ifade eden Arslan, fiyatın 12 dolardan yukarı çıkmayacağını söyledi.

Halkın yüksek fiyattan dolayı et tüketemediğini belirten Arslan, "Adam Arjantin'den 1.5 dolara et alıyor. 2.5 dolara ben burada kıyma satsam, adamı dövsen almadan gitmez. Ne olacak ki… 4 lira" dedi.

Yeni Şafak

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*