Kurban için 4 uyarı

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Kurban Bayramı'na günler kala uzmanlar uyardı!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

1- Kurbanın en lezzetli eti fakire verilmeli
2- Okul öncesi çocuklar kurban kesimini görmemeli
3- Kimlik kartı olmayan hayvanları kesmeyin
4- Et, ısısı 71 derece olacak şekilde pişirilmeli

Doç. Dr. Serdar Değirmencioğlu (Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi):

Okul öncesi dönemdeki çocukların kurban kesimini görmemesi gerekir. Çocuklar, hangi yaşta olurlarsa olsunlar, istemiyorlarsa kurban kesimini izlemeye zorlanmamalı. Çocukların küçük yaşta ölüme ve kana şahit olmaları, önemli düzeyde tedirgin ve rahatsız olmalarına yol açıyor.

Prof. Dr. Orhan Çeker (Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi):

Fakire verilecek etin kurbanın en iyi kısmından, en taze ve lezzetli yerinden verilmesi gerekir. Kurban kesen her Müslüman'ın, dünyada kıtlık gibi bir tehlikenin olmadığı günümüzde, etin büyük bölümünü fakirlere dağıtması gerekir. Kurban kesmenin hikmetlerinden biri de yıl boyunca et yüzü görmeyen fakirlerin et yemesidir.

Selahattin Şahin (Ankara İl Sağlık Müdürü):

Kimlik kartı olmayan, çok zayıf, gebe, yeni doğum yapmış, yüksek ateşli, çok genç, kılları karışık ve mat, burun akıntısı olan, pis kokulu, ishali bulunan hasta hayvanları kesmeyin. Et, iç ısısı 71 derece olacak şekilde en az 5 dakika ve renkleri pembeden griye dönene kadar pişirilmeli.

Deniz Ersan (Beslenme Uzmanı):

Kurban etinin lezzeti için bir gün sonra tüketilmesi daha doğrudur. Bir günde sadece bir öğünde kurban eti tüketilmelidir. Etin yanında çiğ veya pişmiş sebze ve diğer besin grupları da bulundurulmalıdır. Diyabet, hipertansiyon, kanser ve kronik böbrek yetmezliği olan hastalar, bayramda da diyetlerine devam etmelidirler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious