Kurban kanı sizi hasta etmesin

Kurban kanı sizi hasta etmesin.13887
  • Giriş : 24.11.2008 / 10:07:00

Hayvan kesildikten sonra kurbandan alınan kanı alna sürmek tehlikeli olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hayvan Deneyleri Araştırma Laboratuvarı Müdürü Yard. Doç. Dr. Vehbi Altunçul, Kurban Bayramı'nda hayvanlardan insanlara geçebilen hastalıkların görülme sıklığının yaklaşık yüzde 30 oranında arttığını savunarak, vatandaşları sağlıklı hayvan almaları konusunda uyardı.

Altunçul, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de kişi başına düşen et tüketiminin ancak Kurban Bayramı'nda gelişmiş ülkeler seviyesine çıkabildiğini vurguladı ve kurban kesecek vatandaşları hayvanlardan bulaşan hastalıklara karşı uyardı. Hayvan veya hayvansal kaynaklı gıdalar vasıtasıyla insanlara bakteri, virüs ve paraziter hastalıkların bulaşabildiğine dikkati çeken Altunçul, şu görüşleri dile getirdi: "Bu hastalıklardan buruselloz ve salmonelloz insan ve hayvan sağlığı, şarbon, Q humması, para tüberküloz, trişinelloz, triasiz, sarılık, kuduz gibi hastalıklar ise insan sağlığı üzerinde bugünlerde daha büyük risk oluşturmaktadır. Bu nedenle vatandaşların dikkatli olması gerekir. Bu tür hastalıklar hayvanlarda herhangi bir belirti göstermeden seyredebilmektedir. Ülkemiz dahil, komşu birçok ülkede çeşitli nedenlerle, özellikle buruselloz, kist hidatid, tüberküloz ve toksoplasmoz gibi hastalıklar insan sağlığını tehdit etmekte ve önemli halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.''

Bazı yörelerde dinde hiçbir yeri olmadığı halde kurbandan alınan bir parmak kanı alna sürme geleneği bulunduğunu hatırlatan Altunçul, "Kurbandan alınan bir parmak kanı alna sürme geleneği, deriden geçen birçok hastalığın vücuda taşınmasını sağlar.'' dedi. Altunçul, kurban ile temasta bulunan kasap ve diğer kişilerin eldiven, kolluk ve çizme kullanmaları gerektiğini de belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*