Kurban keseceklere sağlık uyarısı!

Kurban keseceklere sağlık uyarısı!.48816
  • Giriş : 03.12.2008 / 14:49:00

AB Veteriner Hekim Platformu ve Toplum Sağlığı Araştırma Geliştirme Merkezi, kurban kesimi ile ortaya çıkabilecek sağlık sorunları hakkında kamuoyunu uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


AB Veteriner Hekim Platformu ve Toplum Sağlığı Araştırma Geliştirme Merkezi, kurban kesimi ile ortaya çıkabilecek sağlık sorunları hakkında kamuoyunu uyarırken, özellikle hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar konusunda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Yapılan ortak basın açıklamasında, hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıkların görülme sıklığının, kurban bayramlarında yaklaşık yüzde 30 oranında arttığına dikkat çekildi.

Her yıl yaklaşık 500-600 bin büyükbaş ile 1,5-2 milyon küçükbaş hayvanın kesildiği Kurban Bayramı'nın, dini, sosyal, ekonomik ve halk sağlığı boyutları bulunduğuna işaret edilen açıklamada, kurban kesmek isteyenlerin, hayvan alımından başlayarak pek çok konuda dikkatli olması gerektiği kaydedildi. Açıklamada, öncelikle kurbanlık hayvanların veteriner sağlık raporu/menşe şahadetnamesi ve büyükbaş hayvanların kulak küpesinin bulunup bulunmadığına bakılması, gebe, yeni doğum yapmış, çok zayıf, durgun, halsiz, aşırı öksüren ve akıntısı olan hayvanların satın alınmaması uyarısında bulunuldu.

Kesimlerin ruhsatlı mezbaha ve kombinalarda veya Kurban Hizmetleri Komisyonları tarafından belirlenen geçici kesim yerlerinde yapılması, hayvanların veteriner hekim kontrolünden geçip geçmediği hakkında bilgi alınması gerektiği belirtilen açıklamada, diğer uyarılar şöyle sıralandı:

''Kesim sırasında iç organlarda hastalık belirtisi olabilecek herhangi bir değişiklik görülürse mutlaka bir veteriner hekime danışılmalıdır. Kesim yapan kişiden ete hastalık bulaşmaması için kesim yapan kişilerin portör muayenelerinin yapılmış olması ve temizlik kurallarına uyması gerekir. Kesim yapan kişi, etten kendisine bulaşabilecek şarbon, bruselloz gibi hastalıklara karşı eldiven, çizme giymeli, kesik-yaralı el veya parmaklarla ete temas etmemeli.

Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen yememeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra tüketmelidir.

Kesim işleminden sonra kan iyice akıtılmalıdır. Kanı yeterince akıtılmamış hayvanların etleri daha kanlı bir görünümde olur. Bu tür et, kanın mikroorganizmalar için iyi bir üreme ortamı olması nedeniyle çabuk bozulur. Kurban etleri, büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılmalı ve buzluğa veya derin dondurucuya konulmalıdır. Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta (-2 derece) birkaç hafta, derin dondurucuda (-18 derece) ise daha uzun süreyle saklanabilir. Çözdürme, oda ısısında açıkta bırakılarak değil, buzdolabının alt bölmesinde bekletilerek yapılmalıdır. Çözdürülen et, hemen pişirilmeli, tekrar dondurulmamalıdır.''

-AŞIRI YEMEK YEMEMEYE DİKKAT EDİN -

AB Veteriner Hekim Platformu ve Toplum Sağlığı Araştırma Geliştirme Merkezi'nin açıklamasında, bayramlarda psikolojik olarak daha fazla yemek yeme hissinin olduğuna dikkat çekilerek, ağır ve aşırı yemek yenmesi halinde sindirim zorlukları, gaz sıkıntısı, hazımsızlık, mide bulantısı ve ani tansiyon yükselmesinin görülebileceği, Özellikle sindirim, kalp-damar ve endokrin sistem rahatsızlıkları olanların beslenmelerine dikkat etmeleri gereği dile getirildi. Merkezin diğer uyarıları ise şöyle:

''Etin pişirilmesinde haşlama ve ızgara tercih edilmeli, kızartmadan kaçınılmalıdır. Eti çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma kanser yapıcı maddelerin oluşumuna yol açabileceği için sağlığa zararlıdır. Et ızgarada pişirilecekse, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve 'kömürleşme' olmayacak şekilde (en az 15 cm) ayarlanmalıdır.

Ette doymuş yağ ve kolesterol miktarı yüksek olduğundan, kalp-damar hastalığı, diyabet ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı'nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli ve sebze yemekleriyle birlikte dengeli olarak tüketmelidir. Etle yapılan yemekler kendi yağıyla pişirilmeli, ilave yağ konmamalıdır. İç yağı, kuyruk yağı gibi hayvansal yağlar, 'ziyan olmasın' düşüncesiyle aşırı tüketilmemelidir.

-ATIK VE ARTIKLARIN İMHASI-

Kesimi takiben ortaya çıkan kan, mide ve bağırsak içeriği ile hastalıklı et ve sakadatın köpek vb. hayvanların erişebileceği yerlerde bırakılması, akarsulara atılması ya da karıştırılması hem çevre açısından hem de bulaşıcı hastalıklar açısından tehlikelidir. Belediyelerin büyük çoğunluğu, çöpleri, açık alanda işlenmeden depolama şeklinde bertaraf etmektedir. Belediye çöplüklerine biriktirilen çöpler, başıboş hayvanların temasından kurtarılamadığından, bu atıklardaki olası hastalıkların insanlara ve diğer hayvanlara bulaşma riski söz konusudur. Bu nedenle kesim sonrası oluşan atık ve artıklar, belediyelerce veya şahıslarca açılmış derin çukurlara gömülüp üzeri sönmemiş kireçle örtülerek kapatılmalı ya da özel imha fırınlarında yakılmalıdır.

Hayvan pazarları, kesim yerleri ve atık imha alanları, ilgili kuruluşlarca düzenli olarak dezenfekte edilmelidir.

-HAYVANLARDAN BULAŞAN HASTALIKLAR-

Zoonozlar, hayvanlardan insanlara bulaşan ve halk sağlığı yönünden büyük önem taşıyan bakteri, virüs, parazit ve mantarların yol açtığı hastalıklardır. Tüberküloz (verem), bruselloz (Malta humması), şarbon, toksoplazmoz, tenyazis(şerit), kist hidatid, Kurban Bayramı ile ilişkili olabilecek zoonoz hastalıklardır. Hasta hayvanlardan elde edilen besinlerle veya doğrudan temasla bulaşabilen bu hastalıkların görülme sıklığı kurban bayramlarında yaklaşık yüzde 30 oranında artar. Zoonozların azaltılması veya önlenmesi için öncelikle hastalıkların hayvanlarda kontrol altına alınması gerekir. Kasaplık hayvanların asgari teknik ve sağlık şartlarına sahip kesim yerlerinde veteriner hekim denetiminde kesilmesi ve tüketiciye sağlıklı bir şekilde ulaştırılması şarttır.''

Ortak açıklamada, kurban kesimi ve sağlıkla ilgili alınacak önlemler hakkında eğitim amaçlı 2 broşür hazırlandığı hatırlatılırken, bu broşürün, belediyeler, marketler ve ilgili kesimlerce çoğaltılıp dağıtılabileceği kaydedildi.

Öte yandan açıklamada, Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilciliği'nin işbirliği ve Bornova Belediyesinin ev sahipliğinde hazırlanan ''Kurban Karikatürleri Sergisi''nin, 1-5 Aralık günlerinde, İzmir Bornova Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi'nde açık olacağı da belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*