Kurban kesiminde devrim

  • Giriş : 29.09.2007 / 11:46:00

SETBİR, Doğu illerinde ‘kurban kesim merkezleri’ oluşturulması için bir proje hazırladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Projenin uygulanması ile bölge ekonomisi hareketlenecek, sektör kayıt altına alınacak ve çevre korunacak.

Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde kurban kesim merkezleri oluşturulması ve çevrede buna yönelik hayvan yetiştirilmesi için proje hazırlayarak ilgili bakanlıklara sundu. Projenin hayata geçirilmesi ile 3 aşamalı bir kazanç elde edilecek. Başta istanbul olmak üzere büyükşehirlerde kurban kesimi önlenerek çevre korunacak, sektörde kayıtdışı önlenecek ve Doğu Anadolu’ya ekonomik destek sağlanmış olacak. SETBİR Başkanı Erdal Bahçıvan, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen’i ziyaret ederek taleplerini iletti.

1 TAŞLA 3 KUŞ

Setbir Başkanı Bahçıvan, Bakanlar tarafından olumlu karşılanan proje ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kümelenme modeli çerçevesinde kurban merkezleri oluşturmayı planladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Projeye göre, oluşturulacak ‘Kurban Kesim Merkezleri’ ile kurban için hayvan yetiştirilmesine dönük Doğu ve Güneydoğu kentlerinde merkezler oluşturulacak. Kurbanlar burada modern koşullarda kesilecek, ambalajlı olarak istenilen yerlere ulaştırılabilecek. Böylelikle hem sektör kayıt altına alınacak, hem çevre korunacak hem de başta üreticiler olmak üzere kesimlere ekonomik destek sağlanacak. Hayvancılık bölgelerinin etrafında yetiştiriciliğin ve kesimin yanı sıra, depolama, ambalajlama, lojistik, tedarik zinciri gibi yatırımlar yapılarak bölge ekonomisi harekete geçirilecek.”

HAMMADDE SORUNU

Bahçıvan, ziyaret ettiği bakanlara ayrıca süt sektörünün sorunlarını anlatarak, kuraklığa bağlı olarak verimin düştüğünü ve yem fiyatlarının arttığını, hem sektörün, hem de üreticilerin bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyledi. “Sektör olarak sürekli ve kaliteli hammadde temininde önemli sorunlar yaşıyoruz” diyen Bahçıvan, şöyle devam etti: “Devletin piyasa gözetim denetim sistemlerini oluşturmaması ve zamanında müdahalede bulunmaması nedeniyle piyasalarda oluşan kargaşa, fırsatçıların, stokçuların sistemsizlikten prim yapmasına neden oluyor.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious