Kurban pazarında sahte para testi

Kurban pazarında sahte para testi.15381
  • Giriş : 04.12.2008 / 11:29:00

Polis, sahte para konusunda kurbanlık satıcılarına bilgi verdi. Kendilerinden emin bir şekilde sahte parayı anlayacaklarını iddia eden vatandaşlar bunun hiç de kolay olmadığını gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, Kurban Bayramı öncesinde piyasaya çok miktarda sahte para sürüldüğünün tespit edilmesi üzerine kurbanlık hayvanların satıldığı Van-Özalp kara yolu üzerindeki hayvan pazarını gezerek, kurbanlık satışı yapan vatandaşlara Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından hazırlanan broşürleri dağıttı.

Alışveriş sırasında sahte parayı nasıl ayırt etmeleri gerektiği yönünde vatandaşlara bilgi veren Başkomiser Ahmet Atila, Kurban Bayramı'nı fırsat bilen kalpazanların, özellikle hayvan pazarında piyasaya sahte para sürmeye çalıştığını belirterek, vatandaşların kalpazanlara karşı önceden uyarılması için böyle bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Kurbanlık satışı yapan vatandaşların çoğunluğunun köylülerden oluştuğunu ve kalpazanların hayvanlarını satmak için köylerden kente gelen vatandaşları daha rahat aldattığını bildiren Atila, vatandaşlara YTL banknotlarda bulunan güvenlik özellikleriyle ilgili bilgi verdi.

-SAHTE PARA TESTİ-

Daha sonra vatandaşları teste tabi tutan Başkomiser Atila, cebinden çıkardığı biri sahte iki adet 50 YTL'lik banknotu vatandaşlara vererek, hangisinin sahte olduğunu bulmalarını istedi.

İşlerinin parayla yürüdüğünü, bu nedenle de sahtesiyle gerçeğini kolaylıkla ayırt edebileceklerini belirten bazı vatandaşlar, kendilerine verilen sahte parayı, gerçeğinden ayırt etmekte güçlük yaşadı.

Uzun süre banknotları inceleyen ve paranın sahte olup olmadığı konusunda herhangi bir fikir yürütemeyen vatandaşlar, polislerin anlattığı yöntemlerle sahteyle gerçek parayı ayırt edemeyince kendi yöntemlerini kullandı.

Vatandaşlar arasında elden ele dolaşan banknotları, kendilerine has yöntemlerle (parayı buruşturarak, banknotu elle inceleyerek) bulmaya çalışan vatandaşların birbirleriyle tartışması da renkli görüntüler oluşturdu.

Kurbanlık satışı yapanlardan çok azı paranın sahtesiyle gerçeğini ayırt ederken, vatandaşlar, kendilerini bilgilendiren polislere teşekkür etti.

Banknotlardaki güvenlik özellikleri hakkında bilgi aldıktan sonra sahtesiyle gerçeğini rahatlıkla ayırt edeceklerini ifade eden vatandaşlar, bundan sonraki alışverişlerinde daha dikkatli hareket edeceklerini söylediler.

-KALPAZANLAR PAZARLIK YAPMAZ-

Vatandaşların sahte parayı bulmada zorlanmaları üzerine KOM Şube Müdürü Mehmet Ali Şevik kalpazanlara özgü davranışlardan örnekler vererek, bu durumlarda paranın sahte olabileceğinden kuşkulanmaları gerektiğini belirtti.

Piyasaya sahte para sürmek için hayvan pazarı gibi kalabalık yerleri tercih eden kalpazanların, alışveriş sırasında pazarlık yapmadığını kaydederek, ''bu tür insanlar pazarlık etmediği gibi istediğiniz paradan daha fazlasını da verebilir. Bu tür insanlara karşı dikkatli olun. Hayvanın ederinden çok fazla para verip acele ediyorsa, onun da parası sahte olabilir. Bu yolla da sahte parayı bulabilirsiniz'' dedi.

Sahte parayla karşılaşıldığı zaman vatandaşlardan ''155 Polis İmdat'' telefonunu aramasını isteyen Şevik, kişinin muhafaza altına alınarak, olayın Emniyet Müdürlüğüne bildirilmesi durumunda polisin gerekli müdahaleyi yapacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*