'Kurbanda çevreyi kirletmemek dini vecibedir'

  • Giriş : 08.01.2006 / 00:00:00

Atatürk Üniversitesi(A.Ü) İlahiyat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Beşir Gözübenli, kurban kesenlerin çevre ve görüntü kirliliğine neden olacak davranışlardan uzak kalmasının dini bir vecibe olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kurban keserken çevre ve görüntü kirliliği gibi olumsuzluklara sebebiyet verilmemesine dikkat çeken Prof. Gözübenli, "Her konuda olduğu gibi, kurban kesimi konusunda da müslümana yakışır bir şekilde davranmak gerekir. Peygamberimiz'in(s.a.v) bu konuda Müslümanları özel olarak uyardığı ve dikkatli davranmalarını emrettiği bilinmektedir." dedi.

Prof. Dr. Gözübenli, kurban kesenlerin kurban mükelifiyetlerini tam anlamıyla yerine getirebilmeleri için bir takım şartların bulunduğunu kaydetti. İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gözübenli ibadet gayesine uygun olarak kesilen kurbanın iyi bir şekilde değerlendirilmesinin gerektiğine değinerek, "Kurban etinin bir kısmını, kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler tüketmeli, kurbanın bir kısmı yoksullara verilmeli, bir kısmını da kurban kesmiş olsalar bile komşu, akraba ve dostlarına hediye olarak verilmeli. Veya kurban etinin tamamı sadaka olarak da dağıtılabilir" dedi.

Kurban mükellefi olanlarıhn kestiği kurbanın etini satmasının caiz olmadığını da sözlerine ekleyen Prof. Gözübenli, kurban etinin veya derisinin kişinin borcuna karşılık olarak ödenmesinin de caiz olmadığına vurgu yaparak, "Kurbanın bir kısmı ibadet gayesi dışında satılmış veya bir bora karşılık olarak verildiği vakit kullara olan borç ödenmiş olsa bile Allah'a olan borç(kurban) eksik kalmaktadır. Eğer kurban mükellefi olan bir kimse kestiği kurbanın etini veya derisi gibi bir parçasına satarsa, sattığı kısmın bedelini tasadduk etmesi yani sadaka olarak vermesi gerekir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious