Kurbandan magandaya isyan!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Maganda kurbanı genç: "1,5 yıl önceki hayatımla şimdiki hayatım arasında dünyalar kadar fark var."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya'da taraf olmadığı bir kavgada rastgele ateşlenen tabancadan çıkan mermi 25 yaşındaki gencin omiriliğine isabet etti. Hayatının baharında tekerlekli sandalyeye mahkum olan genç kör kurşuna adeta isyan ediyor.
Sakarya'nın Hendek ilçesinde 6 Ocak 2005'te meydana gelen olayda kavga sırasında ateşlenen silah 25 yaşındaki Ümit Aktan'ın hayatını kararttı.

Kavgada taraf olmadığı halde kurşunun hedefi olan Aktan, artık eskisi gibi yürüyüp dilediği gibi gezemiyor. Askerliğini Kayseri Hava İndirme Tugayı'nda komando olarak yaptığını ve çok iyi bir paraşütçü olduğunu belirten Aktan, eski günlere artık albümlerden baktığını söylüyor.

Son günlerde artan maganda terörünü televizyonlardan takip ettiğini anlatan Aktan, artık bu terörün son bulmasını istiyor. Kendisi gibi başka insanlarında kör kurşunların hedefi olmamasını isteyen Aktan, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: "İlçeye yakın bir yere 2 grup halinde eğlenmeye gittik. Eğlendikten sonra sonra ben bir arkadaşımla birlikte arabaya binerek eve doğru yola çıktık. Kısa bir süre sonra telefon geldi. Arayanlar diğer gruptan arkadaşlardı. Kavga çıktığını ve hemen gelmemiz gerektiğini söylediler. Bizde tekrar eğlence yerine geri döndük. Yolun kenarında bir kavga vardı. Araçtan indiğimde bir çocuğun vurulduğunu gördüm. Silah seslerini duyunca bende kendimi korumak için arabaya doğru koşmaya başladım. Bu sırada sırtımdan vuruldum. Ben kavganın nasıl çıktığını bile bilmiyorum. Kavgada taraf değildim."

Vücuduna isabet eden kurşunun omiriliği ile birlikte ciğerinede zarar verdiğini dile getiren Aktan, olaydan sonra İstanbul'da Süreyyapaşa Hastanesi ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 2 kez ameliyat geçirdiğini belirtti.

Omiriliğinin zarar görmesi nedeniyle artık tekerlekli sandalyede yaşamak zorunda kaldığını vurgulayan Aktan, "Eskiden tatile gitmeyi eğlenmeyi çok seven biriydim. Kalabalık ortamları çok severdim. Artık ne tatile gidebiliyorum. Ne de eğlenmeye. Tek başıma bir yere gidemiyorum. Artık köyde bulunan internet kafeye giderek zamanımı değerlendiriyorum. Dopdolu yaşıyordum. Şu anda tekerlekli sandalyeye mahkumum. Bu durumu ilk 6 ay hiç kabul edemedim. Kabullenmesi için insanın bunu yaşaması gerek." diye konuştu.

Türkiye'de herkese silah verildiğini artık buna bir dur denmesinin zamanının geldiğini açıklayan Aktan, kendisini sakat bırakan tabancanında ruhsatsız olduğunu dile getirdi.

İnsanların ruhsatsız silahları nereden bulduğuna anlam veremediğini ifade eden Aktan: "Beni vuran insanı gördüm. Arkadan ateş edildi ama, vuran kişiyi gördüm, gelip ölüp ölmediğime baktı. Beni vuran eğlence yerinin sahibiydi. Onu mahkemedede gördüm. Bir eğlence yerinde bu olay olmamalıydı. Her gün haberlerde rastgele atılan kurşunlardan dolayı insanların öldüğünü sakat kaldığını görüyorum. Herkese silah veriliyor. 1,5 yıl önceki hayatımla şimdiki hayatım arasında dünyalar kadar fark var. ''

Yaşadıklarının bununlada kalmadığını söyleyen Aktan, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde yapılan testlerde kanında Hepatit B virüsüne rastlandığını anlattı.

Olaydan önce kendisinin güvenlik görevlisi olarak çalıştığını ve bu nedenle bir çok kez kan testi yaptırdığını belirten Aktan, virüslü kanın olay sonrası kaldırıldığı Sakarya'daki hastanede kendisine verilmiş olabileceğini ileri sürdü.

Diğer taraftan Aktan'ın yaralanmasıyla ilgili dava Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious