Kurbanları strese sokmayın

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

İyi dinlendirilmeyen hayvanların et kalitesi düşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Ayhan, yaptığı açıklamada, çok uzun yoldan getirilen ve bir gün dinlendirilmeden kesilen hayvanların et kalitesinin düştüğünü bildirdi.

Ayhan, hayvanların strese girdiğinde depolarındaki glikojeni kullanmaya başladıklarını ifade ederek, ''Bu durum etin renk ve tadında değişime neden oluyor. Ayrıca stres altında kesilen hayvanın eti normalden iki kat daha sert oluyor'' diye konuştu.

Kaliteli ve yumuşak bir et yemek için vatandaşların kurbanlıkları çok fazla yormaması, kovalamaması ve hayvanlara kötü davranmaması gerektiğini vurgulayan Ayhan, ancak bu şekilde lezzetli et tüketilebileceğini söyledi.


-''ETLER UZUN SÜRE SAKLANMAMALI''-

Kurban kesildikten sonra etlerinin uzun süre dondurucuda saklandığına da işaret eden Ayhan, şöyle devam etti:

''Etler en fazla 3 ay, çok hijyenik koşullarda ve -18 derecede poşete sarılmış bir şekilde saklanmalıdır. Bazı vatandaşlarımız etlerini bir sonraki bayrama kadar saklıyor. Bu çok yanlış bir uygulama. Çünkü etler zamanla tazeliğini yitirir ve acılaşır. Rengi değişmiş olan etlerin tüketilmemesi gerekir.''

Ayhan, kurban kesildikten hemen sonra etinin tüketilmemesi ve en az 24 saat bekletilmesi gerektiğini de kaydetti.

Ayhan, ''kurbanlıklar bir tarafta kesilirken diğer tarafta hemen mangallar yanmaya ya da kavurmalar yapılmaya başlanıyor. Ancak yeni kesilen hayvanların kanı tam akıtılmadığı ve soğumadığı için çok sert olur. Hemen pişirilen etler sert olduğu için yeteri kadar çiğnenmeden yutuluyor. Böyle olunca da yediğimiz etin lezzetini alamadığımız gibi hastalıklara da davetiye çıkartmış oluyoruz.'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious