Kurbanlık alırken, sahte para kurbanı olmayın

  • Giriş : 30.12.2005 / 00:00:00

Yaklaşan Kurban Bayramı'nı fırsat bilen kalpazanlar hayvan pazarlarına sahte para sürmeye başladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıl boyu baktığı hayvanını satıp evinin giderini karşılamak isteyen çiftçiler ve celeppazarlarda kar etmek isterken kalpazanların kurbanı oluyor.

Kurban Bayramı'nı fırsat bilen kalpazanlar sahte para sürmek için sıcak para akışının olduğu hayvan pazarlarına yöneliyor.

Söz konusu kişeler sahte para ile kurban alıp, daha sonra aynı kurbanı başkasına satabiliyor. Bu sayede elindeki sapte parayı gerçeğiyle değiştirmiş de oluyor. Uzmanlar ise vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Geçtiğimiz günlerde Erzurum'da hayvan pazarına sahte para sürdüğü belirlenen 1'i kadın, 9 kişi yakalandı. Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ve Mali Şube ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, yakalanan kişilerin Erzurum ve Pasinler ilçesindeki hayvan pazarlarında vatandaşlara sahte para vererek kurbanlıklarını aldıkları ortaya çıktı.

Hayvan pazarında sattıkları hayvanlar karşısında kendilerine sahte para verildiği yönündeki bir ihbarı değerlendiren emniyet ekipleri harekete geçerek yaklaşık 10 bin YTL'lik sahte parayı piyasaya süren ekibi yakaladı.

Emniyet Müdürülüğü Kaçakçılık Şubesi ekipleri C.P. ve T.G. isimli şahısların üst aramasında İstanbul'dan Erzurum'a getirdikleri toplam 69 adet 100 YTL'lik sahte banknot ve bir adet de 100 Euro ele geçirildi.

Soruşturmayı genişleterek devam eden ekipler sözkonusu kalpazanlarla irtibatı olan M.S., N.B., S.B., H.B., N.P., A.Ç. ve N.Ç. isimli şahısları da yakaladı. S.Ç. ve N.Ç. isimli şahıslardan da 25 adet 20 YTL'lik sahte banknot ele geçirildi. Yakalanan kişiler alınan sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak ceza evine konuldu.

Emniyet Müdürülüğü Kaçakçılık Şube Müdürülüğü yetkilileri vatandaşları hayvan pazarlarında dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Yetkililer, özellikle hayvan pazarlarında satışların YTL ile yapılmasını istiyor.

Emniyet yetkilileri, pazarlarda sahte parayı gerçeğinden ayırmak için, gerçek banknotlarda pamuk elyaftan para kâğıdı kullanılmasına rağmen sahtelerinde normal kâğıt kullanıldığına dikkat çekiliyor. El ile incelendiğinde bile bu farkın ortaya çıkabiliceği belirtiyor.

Gerçek paralarda bulunana emniyet şeridi, filigran, TC yazan gizli görüntü, mikro yazılar ve kabartma baskı gibi özellikler kalpazanlar tarafından yapıldığında, kabartma baskısı ise orjinali kadar belirgin olmadığı vurgulanıyor.

Doğu Anadolu Besiciler Birliği Başkanı Başkanı Nazmi Ilıcalı da çiftçilerin hayvanları besiciler birliği yoluyla satması önerisinde bulunuyor. Nazmi Ilıcalı, "Geçen yıl da bu gibi durumlarla çiftçilerimiz karşılaştı. Ne kalpazanlar ne de hayvanlar bulunabildi.

Çiftçiler pazardan torba dolusu parayı evine götürüyor. Ancak aradan bir kaç gün sonra şehre indiğinde paraların sahte olduğu ortaya çıkar. Bu gibi durumların olmaması için çiftçiler paralarını banka yoluyla almalı. " diye konuştu.

Alım ve satım sırasında besiciler birliğinin çiftçilere aracı olduğunu aktaran Ilıcalı, çiftçilerin bu sayede yetiştirdiği hayvanların rahatlıkla sattığını aktarıyor.

Hayvan pazarlarına kimliği belirsiz binlerce kişinin gelip gittiğini kaydeden Nazmi Ilıcalı, " Doğu'da birliğimize 3 bin kayıtlı üyemiz var. Ancak sadece Erzurum'da 52 bin kayıtlı çiftçi var. Çiftçilerimiz sivil toplum kuruluşlarına kaydını yaptırsın. Çarpıldıktan sonra ah vah ediyor. Bu da para etmiyor. Biz ise bu gibi durumların yaşanmaması için üyelerimize banka hesap numarası çıkarak paraların buralara yatırılmasını sağlıyoruz. " ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious