Kurbanlık alırken dikkat

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Denizli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Ali Uzakgider, Kurban Bayramı dolayısıyla hayvan hareketliliğinin arttığını belirterek, vatandaşları kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bayramda hayvan hareketlerinin artması dolayısıyla Türkiye'de başta şap olmak üzere birçok salgın hastalığın nüksettiğini belirten Uzakgider, "Ülkemizin doğu ve güneydoğu sınırlarında hayvan kaçakçılığının devam ettiği bilinmektedir. Ülkemiz hayvancılığına zarar veren hastalıklar, ekonomiye büyük külfetler getirmektedir. Yanlışlıkla alacağımız hasta bir hayvan hem kendi işletmemize hem de mahallimize büyük zararlar verebilir. Dolayısıyla kurbanlık satın alırken çok dikkatli olmalıyız." dedi.

Sağlıklı kurbanlık alabilmenin yolunun veteriner hekim kontrolü olan pazaryerleri olduğuna dikkat çeken Mehmet Ali Uzakgider, "Veteriner hekimin olmadığı yerlerde büyükbaş hayvanlarda öncelikle kulak küpesinin ve kimliğinin olup olmadığına bakılmalıdır. Küpesiz ve kimliksiz hayvanlar kaçak ve kontrolsüzdür. İl dışından gelen hayvanlar içihn veteriner sağlık raporu olup olmadığına bakılmalıdır." şeklinde konuştu.

Uzakgider, alınan kurbanlığa normal beslenme şartları dışına çıkılarak çabuk büyüsün diye ekmek, yemek artıkları, un ve fazla yem verilmemesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious