Kurbanlık boğa 4 saatte kurtarıldı

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla birlikte, her yıl yaşanan hayvanlarla sahipleri arasındaki kovalamaca görüntüleri de başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu yıl ilk kovalamaca İzmir'de yaşandı. Kurbanlık olarak satılmak için Ağrı'dan İzmir'e getirilen bir büyükbaş hayvan, kamyondan indirilirken kaçtı. İlk önce dereye ardından da kanalizasyon borularının içine giren hayvan, yaklaşık 2 kilometre yol kat etti. Hayvanın sahibi de peşinden kanala girerek takibe başladı. Sonunda daha fazla gidemeyen büyükbaş hayvan, uyuşturucu tabancalarıyla vurulduktan sonra AKS ekiplerinin kurtarma operasyonuyla mazgallar kesilerek kanaldan çıkarıldı. Hayvanın peşinden kanalizasyon borularının içine giren hayvan sabihi de, AKS ekipleri tarafından açılan logar kapağından dışarıya çıktı.
Olay, dün gece saat 20.00 sıralarında meydana geldi. Metin Zengin, akrabalarıyla birlikte Ağrı'dan İzmir'e Kurban Bayramı'nda satmak için bir kamyonla büyükbaş hayvan getirdi. Hayvanların Yeşildere'deki hayvan pazarına indirildiği sırada 2 yaşındaki Boğa, kaçmaya başladı. Sahipleri tarafından durdurulamayan boğa, Yeşildere'nin içine girerek Hasyün Fabrikası yanında bulunan kanalizasyon borusuna girdi. Boğanın peşinden giderek borunun içine giren sahibi Ali Yılmaz, yaklaşık 2 kilometre gitti. Ancak boğayı durdurmayı başaramadı. Boğa'nın sahipleri ve vatandaşlar durumu AKS-110'a bildirerek yardım istedi. Kanalizasyon borusunun içine girerek kaçan hayvanını yakalamaya çalışan Ali Yılmaz, Yenişehir semti Yenidoğan Mahallesi 226 Sokak 5 numara önünde AKS 110 ekipleri tarafından logar kapağı açılarak kanaldan çıkarıldı. Borunun içinde kaçmaya devam eden boğa ise Gürçeşme Caddesi'ndeki Konak Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün önündeki mazgalın içinde görüldü. Olay yerine gelen İZSU ekipleri, oksijan tüpüyle mazgal demirlerini kesti. Konak Belediyesi Veteriner Müdürlüğü'nden gelen ekipler ise boğanın vücuduna havalı tabancayla sakinleştirici uyuşturucu iğne attı. Vücuduna atılan 6 adet iğneyle uyuşturulan boğa, etkisiz hale getirildi. AKS-110 ekipleri, kanala inerek halatlarla bağladıkları yaklaşık 600 kilo ağırlığında büyükbaş hayvanı vinçle yukarı çekerek kanaldan çıkarmayı başardı. Yaklaşık 4 saat süren operasyon sonucunda kurtarılan boğa tekrar sahipleri tarafından kamyonetin kasasına konularak satılmak üzere hayvan pazarına götürüldü.

Büyükbaş hayvanları, Ağrı'dan İzmir'e satmak için getirdiklerini söyleyen sahibi Metin Zengin, boğayı kurtarmak için ter döken ekiplere ve belediye başkanlarına teşekkür etti.

Mahalle halkı yaklaşık 4 saat süren hayvan kurtarma operasyonunu ilgiyle izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious