Kurbanlık dana ve koyunun en lezzetli yerleri neresi?

Kurbanlık dana ve koyunun en lezzetli yerleri neresi?.19336
  • Giriş : 20.12.2007 / 01:10:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 03:33:50

Kurbanlık dana ve koyunun en lezzetli yerleri neresi? İşte kurban eti için en önemli bilgiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?

SUCUK

MALZEMELER

2 kg sığır eti

10 diş sarmısak

1 çorba kaşığı kimyon

2 çay kaşığı yenibahar

1 çorba kaşığı karabiber

1 çay bardağı tuz

1 çorba kaşığı sucuk baharatı.

HAZIRLANIŞI

Sarımsakları ezin ve baharatlarla tuzu tartın. Eti küçük parçalara ayırın. Etteki yağ oranı yüzde 15 olmalıdır. Sarımısak, tuz ve baharatları ekledikten sonra eti, kıyma makinesinden iki defa geçirin. Bu karışımı yoğurup 12 saat kadar buzdolabında dinlendirin. Bağırsakları 10-15 dakika bol su içinde yumuşatın. Sucuk içini tekrar yoğurduktan sonra folyolarla rulo yapın.

 

Daha sonra sucukları bez arasında bir tepsiye yerleştirin ve serin bir yerde 12 saat dinlendirdikten sonra terini silin. Gölge ve serin bir yerde, birbirine değmeyecek şekilde asarak kurutun. Sucuk yapımı sırasında sucuk baharatı bulamazsanız karabiberin ve kimyonun miktarını bir kat artırabilirsiniz.

 

KAVURMA

MALZEMELER

1 kuzu budu, 150 gr margarin, 1/2 domates, 250 gr çarliston biber,

1 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı kekik, sıvı yağ.

 

HAZIRLANIŞI

Dana etinin but ve kol etlerini (az yağlı) kuşbaşı doğrayın. Kendi yağıyla kavurun. Kavururken altının yanmaması için çok az su ilave edin. Bolca tuz katın; çünkü tuz, etin uzun süre korunmasına yardımcı olur. Kavrulan et soğuduktan sonra

folyolarla yuvarlanarak sarılır. Dondurucuya koyarak dondurun. Dayanma süresi bir yıldır.

DONDURMA

Etler 500'er gramlık parçalar halinde strece

sarılarak bir yıl dondurucuda saklanabilir.

Çözülmeye bırakılan etin çözüldükten sonra tekrar dondurulması doğru değildir.

 

 

 

 

Kurban etini bekletmeden dağıtın

 

Kurban Bayramı'nda aşırı et ve tatlı tüketiminin çeşitli sağlık problemlerine yol açabileceği için gereğinden fazla tüketilmemesi gerektiği belirtildi. Kesilen hayvanın etinin en az iki saat bekletildikten sonra tüketilmesi gerektiğini bildiren uzmanlar, dağıtımın ise kesimden hemen sonra yapılmasının uygun olduğunu aktardı. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neslişah Rakıcıoğlu, etin sindiriminin zor olduğunu ifade ederek, gereğinden fazla et tüketimi halinde midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntıların ortaya çıkabileceğine dikkati çekti. İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden diyetisyen Aşkın Yüksel ise kurbanlık hayvanın etinin kesimden en az iki saat sonra tüketilmesi gerektiğini söyledi. Yüksel, "Hayvan kesildiği zaman tüm kasları birden kasılı kalır. Bu spazmın çözülmesi yaklaşık 2 saat sürmektedir." diye konuştu. Yücel, kesilen etin uygun şekilde depolanması için dağıtım işinin de kesimden hemen sonra yapılması gerektiğini söyledi. Kesilen hayvanın eti, yaklaşık olarak 3'e ayrılır. 3'te bir kısmı ev halkı için ayrılır, üçte biri akraba ve komşulara dağıtılır. Kalan üçte biri de fakir ve muhtaçlara yollanır. Kesen şahıs zenginse, tamamını fakirlere dağıtabileceği gibi, orta halli veya kalabalık ise çoğunu veya hepsini evinde kendisi için de bırakabilir. İstanbul, İzmir, Cihan, aa

 

Hayvana eziyetin cezası 1.645 YTL

Kurbanlıkların, hayvana en az acı verecek şekilde bir anda kesimini de düzenleyen 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na aykırı davrananlara, hayvan başına bin 645 YTL idari para cezası uygulanacağı bildirildi. Yetkililer, Hayvanları Koruma Kanunu'nun 12. maddesinin 2. fıkrasındaki, 'dinî amaçla kurban kesmek isteyenlerin kurbanlarını dinî hükümlere, sağlık şartlarına, çevre temizliğine uygun olarak, hayvana en az acı verecek şekilde bir anda kesimi, kesim yerleri, ehliyetli kesim yapacak kişiler ve ilgili diğer hususlar bakanlık, kurum ve kuruluşların görüşü alınarak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bağlı olduğu bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.' hükmüne dikkati çekti. Denetimlerde bu maddeye ve yönetmelik hükümlerine aykırı davranıldığının tespiti halinde, hayvan başına bin 645 YTL idari para cezası uygulanacağı bildirildi. Kurbanda en çok görülen manzaralar 'acemi kasapların' neden olduğu kazalar. Bayramın özellikle ilk günü hastanelerin acil servisleri dolup taşıyor. Kesik ve yaralanmalarda acil müdahalenin yanında hijyenin de hayati önem taşıdığını belirten uzmanlar, sakatlananların mutlaka hastaneye gitmesi gerektiğini söylüyor. Özellikle yara, yüzde veya boyundaysa mutlaka hastaneye başvurulmalı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious