Kurbanlık fiyatında yüzde 20 artış

Kurbanlık fiyatında yüzde 20 artış.16441
  • Giriş : 20.11.2008 / 10:54:00

Kurban bayramına az bir süre kala, kurbanlık satışlarında hareketlilik gözleniyor. Kurbanlık hayvanların fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 20 artış bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, geçen yıl kilosu 25 YKr olan kepeğin fiyatının bu yıl 40 YKr'ye, kilosu 35 YKr olan arpanın fiyatının 52 YKr'ye, fabrika yeminin 50 kiloluk çuvalının da 22 YTL'den 32 YTL'ye çıktığını belirterek, kurbanlık hayvanların fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 20 artış olacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Karabulut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurban bayramına az bir süre kala, kurbanlık hayvanlar için pazar yerlerinin kurulduğunu, kurbanlık satışlarında da bir hareketliliğin başladığını söyledi.

Bu yıl besicilerin artan girdi maliyetleri nedeniyle oldukça zor günler geçirdiğini ifade eden Karabulut, ''Küresel ısınma nedeniyle arpa, kepek gibi girdi ürünlerinin rekoltesi düştü, arzında daralma oldu. Bu da doğal olarak fiyatlara yansıdı. Bunun üzerine bir de küresel kriz geldi. Küresel krizin etkisini de sektör olarak çok hızlı şekilde hissettik'' dedi.

Karabulut, birçok besicinin küresel krizin olumsuz yansımaları nedeniyle elindeki malı, bayram öncesinde satmak zorunda kaldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Hayvan varlığımız önemli ölçüde azalmış durumda. Küresel ısınma ve küresel kriz nedeniyle girdi maliyetlerimiz ciddi oranlarda arttı. Geçen yıl kilosu 25 YKr olan kepeğin fiyatı bu yıl 40 YKr'ye, kilosu 35 YKr olan arpanın fiyatı 52 YKr'ye, fabrika yeminin 50 kiloluk çuvalı da 22 YTL'den 32 YTL'ye çıktı. Ayrıca pamuk küspesi de 35 YKr'den 53 YKr'ye çıkmış durumda. Girdi maliyetlerindeki bu artış da doğal olarak kurbanlıkların fiyatına yansıyacak.''

-KURBANLIK FİYATLARINDA YÜZDE 20 ARTIŞ BEKLENİYOR-

Girdi maliyetlerinin artması nedeniyle kurbanlık hayvanların fiyatlarında geçen yıla oranla yüzde 20 civarında artış olacağını tahmin ettiklerini belirten Karabulut, halen karkas etin kilosunun 10 YTL'den satışa sunulduğunu, bunun daha da artacağını tahmin ettiklerini bildirdi.

Karabulut, bu yıl 200 kilogram gelen kurbanlık düve veya dananın fiyatının 2 bin ile 2 bin 300 YTL arasında olacağını tahmin ettiklerini belirterek, ''Yine vatandaşlar bu bayramda kurbanlık koyun veya keçiyi de ortalama 200 ile 400 YTL arasında bir fiyatla alabilecekler. Bayram yaklaştıkça fiyatlar daha da artacaktır. Bu nedenle vatandaşlara şimdiden kurbanlıklarını almalarını öneriyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*