Kurbanlık satıcıları tedirgin

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Kurban bayramı öncesi erken seçim söylentileri küçükbaş ve büyükbaş hayvan satıcılarını tedirgin etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Çankaya Köşkünü ziyaretinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in erken seçim istemesi Antalya'da kurbanlık hayvan satıcılarını korkuttu.
Kurbanlık satıcıları erken seçim söylentileri ile kurbanlıklarının değerinin rayiç bedelinin altında satılacağını endişesini taşıyor. Kamuoyunda erken seçim ve Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili konuların Kurban Bayramı sonrası konuşulmasını isteyen kurbanlık satıcıları, 'ülkeyi yönetenlerin bayram öncesi kimsenin ağzının tadını' kaçırmamasını istiyor. Kurban Bayramı'na 16 gün kala Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in erken seçim istemesinin kurbanlık satıcılarını tedirgin ettiğini belirten Ramazan Yılmaz, satmak için Van Erçiş'ten 30 büyükbaş getirdiğini ve yapılan söylentilerle 'üç yıllık emeği'nin zayi olmasından korktuğunu söyledi.

Büyükbaş hayvan besicisi olarak seçimlerin zamanında yapılması taraftarı olduğunu ifade eden Yılmaz, maddi sıkıntı içinde olduklarından bu bayram damızlık düveleri bile satışa çıkardıklarını belirtti. Kurbanlık satıcısı Yılmaz, "İki gün önce Antalya Kepez Kurbanlık Hayvan Pazarı'nda 96 kurbanlık satıcısı biraraya gelerek kurbanlıkların taban ve tavan fiyatlarını belirledik. Antalya'ya gelen yaklaşık 10 bin büyükbaş kurbanlığın yüzde 90'nı Doğu Karadeniz, Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi'nden. Ardından erken seçim konusu gündeme atılınca bir anda fiyatlarda dalgalanma olacağı korkusu oldu. Bu tür söylentiler 2 bin YTL'lik büyükbaş kurbanlığı bize bin 400 YTL'ye sattırmak zorunda kalır. Buda besicinin üç yıllık emeğine yazık olur" diye konuştu.

Gümüşhane Kelkit'ten satmak için 60 büyükbaş kurbanlık getirdiğini ve hayvanları Antalya'ya getirmek için 2 bin YTL nakliye ücetini verdiğini bildiren Veysel Çelik ise, siyasilerin erken seçim ile ilgili demeçlerini bayramdan sonra yapmasını tavsiye ederek, besicilerin 'bayramlarını zehir' etmemesini istedi. Büyükbaş yetiştiricisinin her bayram öncesi değişik söylentilerle hep moralinin bozulduğunu belirten besici Çelik, erken seçim söylentilerinin devam etmesi halinde kurbanlık fiyatlarında yüzde 40 oranında düşme olacağına inandığını söyledi. Çelik, "Siyasiler Kurban bayramı öncesi konuşmları ile üreticiyi kurbanlık hale getirmesin. Bir damızlık düve üç yılda yetişiyor ve üç yıllık emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Erken seçim sözleri kurbanlık satıcılarını tedirgin etti. Bir besici olarak emeğimin hakkını almak için seçimlerin zamanında olması taraftarıyım" dedi.

Otuz beş büyükbaş kurbanlık satmak için Rize Anzer Yaylası'nda bin 500 YTL nakliye parası vererek Antalya'ya geldiğini söyleyen Cemil Yılmaz da, erken seçim söylentilerinin kurbanlık satıcılarını üzdüğünü ifade etti.

Erken seçim söylentileri ile birlikte getirdiği büyükbaş hayvanlarının fiyatlarının 3 bin 400 YTL'den 2 bin 700 YTL'ye düştüğünü aktaran Cemil Yılmaz, bayram öncesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu'nun, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamaları ile büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricisini mağdur etmemelerini önerisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious