Kürdistan bölgesine yatırım çağrısı

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

ABD'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad, Amerikan şirketlerini Kürdistan bölgesine yatırım yapmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde düzenlenen uluslararası ticaret fuarında konuşan Zalmay Halilzad, Amerikalı iş adamlarına seslenerek "Burada turizm sektörüne yatırım yapmanız halinde çok büyük kar elde edeceğinizi düşünüyorum" dedi. Fuarın açılışında konuşan, Amerikan şirketlerini ayrıca tarım ve enerji sektörüne de yatırım yapmaya çağırdı.

Kürt bölgelerinin su, petrol ve işgücü açısından çok zengin kaynağa sahip olduğunu belirten ABD Büyükelçisi, bunun da Amerikan şirketlerinin büyük kazançlar elde etmesini sağlayacağını ve ayrıca Irak halkına yardımcı olacağını kaydetti. Halilzad, "Sizi Kürdistan'da dört gün geçirmeye ve ardından herhangi bir anlaşma olmaksızın geri dönmeye çağırmıyorum. Kişisel olarak sizi bu bölgenin fırsatlarından faydalanmaya çağırıyorum" dedi.

Halilzad, konuşmasında bölgesel Kürt yönetimi tarafından çıkarılan ve yabancı katılımını destekleyen yeni liberal yatırım yasalarını da memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

Erbil'de düzenlenen fuara 30 farklı ülkeden 800'ün üzerinde şirket katılıyor. Bu şirketlerin arasında çoğu otomotiv sektöründen olmak üzere Amerikan şirketleri de bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious