"Kürdistan haritası" davasında beraat

  • Giriş : 27.11.2007 / 13:47:00

Diyarbakır'da bir parka ''Kürdistan haritası'' şeklinde havuz yaptırdıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan ve aralarında DTP'li Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin'in de bulunduğu 5 sanık beraat etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklar Zülküf Karatekin, Kayapınar Belediyesi Fen İşleri Birim Amiri Mustafa Sencar, park inşaatı kontrolörü inşaat mühendisi Ahmet Sis, ziraat mühendisi Mehmet Askeri Kelekçiler hazır bulundu.

Duruşmaya tutuksuz yargılanan müteahhit Mehmet Gündoğan ise katılmadı.

Duruşmada son savunmasını yapan sanık Belediye Başkanı Karatekin,suçlamaları kabul etmediğini yineledi.

Karatekin, "Belediyemizde yoğun bir şekilde imar faaliyetinin yanı sıra özellikle yeşil alan ve park çalışmaları bulunmaktadır. Dolayısıyla tüm projelerien ayrıntısıyla bilmem mümkün değildir. Daha önceki savunmamda da belirttiğim üzere herhangi bir şekilde kötü niyetle yapılmış bir proje söz konusu değildir" dedi.

Beraat ettiler

Mahkeme heyeti verdiği kısa bir aranın ardından kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, aralarında DTP'li Kayapınar Belediye Başkanı Karatekin'in de bulunduğu 5 sanık hakkında, üzerlerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmaması nedeniyle ayrı ayrı beraatlarına karar verdi.

Sanıklar, Terörle Mücadele Kanunu'nun "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçunu kapsayan 7/2'nci maddesi uyarınca 5 yıl hapis istemiyle yargılanıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious