Kürelleşmenin 'babası' Cengiz Han mı?

  • Giriş : 05.06.2006 / 00:00:00

Dünya tarihinin en güçlü ve en gizemli figürlerinden Cengiz Han'ın kürelleşmeyi başlatan lider olduğu iddia ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sempozyuma katılan uzmanlar, "dünya tarihinin en geniş topraklara sahip imparatorluğunu kuran Cengiz Han'ın küreselleşmeyi başlatan lider olduğunu" savundu. China Daily gazetesi sempozyuma katılan uzmanların görüşlerini sayfalarına taşırken, "Cengiz Han'ın bugünkü küreselleşmeye denk sayılabilecek düzeyde ticarete ve kültürel alışverişe önem verdiğini" yazdı. "Biz kürelleşmeden Calcutta'da Coca Cola ya da Şangay'da Starbuck satılmasını anlıyoruz" diye yazan gazete, "Ancak araştırmacılar küreselleşmenin 800 yüzyıl öncesine, Cengiz Han'ın imparatorluğunu kurduğu tarihlere gittiğini iddia ediyor" ifadesini kullandı.

Sempozyuma katılan Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nden Hao Shiyuan konuyla ilgili değerlendirmesinde, Cengiz Han zamanında "ekonomik ve kültürel alışverişin mümkün olan en üst düzeye çıktığını ve daha önce birbirinden izole haldeki medeniyetlerin ilişkiye girdiğini" belirterek bu tezi savundu. Hao, "Bu tam da kürelleşmenin özelliği; zamanın ve mekanın daralması ve sınırların ortadan kalkması" diye konuştu. Sempozyumdaki bir Moğol akademisyen de Cengiz Han'ın kendinden önceki liderlerin yapmadığı şekilde küreselleşmeyi teşvik ettiğini iddia etti.

Çin Seddi'ni birçok kez aşan ve batıda Harezmşah Devleti'ni ortadan kaldıran Cengiz Han'ın geri dönerken arkasında bir milyondan fazla ceset bıraktığı iddia ediliyor. Son seferini Çin'e yapan Cengiz Han 1227'de Kansu'da ölmüş. Mezarının yeri belli olmasın diye merasimde bulunan herkesin öldürüldüğü sanılıyor. Ordusunda Türk boyları da bulunan Cengiz Han'ın Türk olduğuna dair iddialar var. Dünya çapında önemli etkiye sahip olan Cengiz Han'ın mezarı, 1982 yılında Çin'in korunmaya alınan önemli tarihi eserler listesine girdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious