Küresel barışın anahtarı Ortadoğu

  • Giriş : 04.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu barışını küresel barışın anahtarı olarak gördüklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Lübnan'a günübirlik ziyaret gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, "Bölgede ara buluculuk rolünü kendimize biçemeyiz, ancak tarafların, bölge ülkeleri Türkiye'nin böyle bir rolü üstlenmesini isterlerse, o zaman seve seve bu rolü üstleniriz" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu barışını küresel barışın anahtarı olarak gördüklerini belirterek, ''Yerel, bölgesel ve küresel bütün aktörleri Ortadoğu barışı için yapıcı katkıda bulunmaya özellikle davet ediyoruz'' dedi. Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile günübirlik ziyaret için dün Lübnan'a gitti. Başbakan Erdoğan, ziyaret kapsamında Lübnan Cumhurbaşkanı Emil Lahoud, Başbakan Fuad Sinyora, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Gelecek Hareketi lideri Saad Hariri ile Meclis Hizbullah Grubu Başkanı ile bir araya geldi. Erdoğan, hareketinden önce İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, görüşmelerinde bu ülkedeki siyasi tıkanıklığın aşılması için nelerin yapılabileceğini etraflıca görüşeceklerini ifade etti.

KENDİMİZE ROL BİÇMEYİZ

Lübnan Başbakanlığı'nda Fuat Sinyora ile bir araya gelen Başbakan Erdoğan, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basında toplantısında Lübnanlı bir gazetecinin, ''İran ve Suriye'nin ardından Lübnan'ı ziyaret ettiniz, aracı rolü üstlenebilir misiniz?'' yolundaki sorusuna, şu yanıtı verdi: ''Bölgede ara buluculuk rolünü kendimize biçemeyiz ancak tarafların, bölge ülkeleri Türkiye'nin böyle bir rolü üstlenmesini isterlerse, o zaman seve seve bu rolü üstleniriz. Bu gayretin içerisine gireriz, şu anda bir komşu, kardeş ve dost ülke olarak bizler nasıl yardımcı olabiliriz bu soruya cevap arıyoruz. Bizler dertli olduğumuz için buradayız.'' Lübnan Başbakanı Sinyora Türkiye'nin bölgede önemli roller oynayabileceğine inandığını dile getirerek, “Türkiye bölgede önemli bir güçtür ve bu rolünü oynamaktadır'' dedi.

TÜRK BİRLİĞİNE ZİYARET

Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler, açıklamanın ardından Beyrut'a 80 kilometre uzakta bulunan Türk istihkam taburunu ziyaret etti ve oradaki askerlerle bayramlaştı.Burada, Başbakan Erdoğan'a, Binbaşı Yılmaz tarafından BM armalı şapka hediye edildi, Erdoğan da Türkiye'den getirdiği gümüş bir tabağı Binbaşı Yılmaz'a verdi. Erdoğan, daha sonra askerlerle beraber öğle yemeğine yedi. Erdoğan, rosto, salata, pilav ve tulumba tatlısından oluşan mönüyü, Sezai Bal ve Adil Özkol adındaki erlerle aynı masada yedi, askerlerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Erdoğan, bölgeye, Türkiye'den getirilen, Başbakanlık'a ait özel ''Oba'' helikopteriyle gidip geldi. Erdoğan, ziyaretin ardından Beyrut'a dönerek görüşmelerini sürdürdü. Erdoğan, akşam Türkiye'ye döndü.

PKK KORDiNATÖRLÜĞÜ SONUÇ VERMEDi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Amerika arasında terörle mücadele için oluşturulan koordinatörlük mekanizmasının olumlu sonuç vermediğini söyledi. Erdoğan, terör örgütünün Kuzey Irak'taki varlığının sona erdirilmesi ve mali kaynaklarının kurutulması için de, hiçbir somut adım atılmadığını, Türkiye'nin beklentilerinin de boşa çıktığını belirtti. Başbakan Erdoğan, Lübnan'a gidişi sırasında uçakta gazetecilerle sohbet etti. CNNTürk'ün haberine göre Irak'taki gelişmelerin Türkiye açısından öncelik taşıdığını belirten Erdoğan, terörle mücadele konusunda Amerika Birleşik Devletleri ve Irak'ı eleştirdi. Amerika'nın özel temsilci atamasına rağmen, terör örgütü PKK için somut adım atılmadığını belirten Erdoğan, "Ciddi adımlar bekliyorduk olmadı" diye konuştu.

HİÇBİR GELİŞME YOK

Türkiye'nin Irak ve Amerika Birleşik Devletleri ile ortaklaşa terörle mücadele kararı aldığını ancak bu konuda da bir gelişme olmadığını söyleyen Erdoğan, "Örgütün para kaynaklarının kurutulacağı söylendi, o da olmadı" dedi. Koordinatörlük mekanizmasının kurulmasına rağmen, somut adımlar atılmamasını eleştiren Erdoğan, Kuzey Irak'ta örgüte ait kampların belli ve bütün bilgilerin mevcut olduğunu ifade ederek, buna rağmen adım atılmamasına dikkat çekti. Erdoğan, Irak'ın da PKK bürolarının kapatıldığını söylediğini ancak daha sonra bu bürolarının kapanmadığının ortaya çıktığını vurguladı. Başbakan Amerika'ya, "Biz size nasıl terörle mücadelede destek veriyorsak, siz de bize destek verin" diye seslendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious