Küresel ısınma, belediyeye yaradı

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

VAN’da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve karın az yağması belediyeye yaradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl karla mücadeleye 4 milyon YTL harcandığını belirten Belediye Başkanı Burhan Yenigün, bu yıl karla mücadele için ayırdıklarını 3.5 milyon YTL'den bugüne kadar 500 bin YTL'sini harcadıklarını söyledi. Başkan Yenigün, “Şehir merkezine kar yağmadığı için paramız kasamızda kaldı. Havalar böyle devam eder kar yağışı az olursa, bu parayı sosyal ve kültürel işlerde kullanacağız. Bize müracaat eden yoksul insanlar var. Onlara ev yapacağız. Yani kar yağışının olmayışı fakirlere yarayacak” dedi.

Son yılların en sıcak kış mevsiminin yaşandığı Van’da şehir merkezine kar yağmaması belediyenin karla mücadele için ayırdığı paranın kasasında kalmasını sağladı. Şu ana kadar sadece bir kez kar yağışı sonrası karla mücadele yapılırken, bunun için de sadece 500 bin YTL harcandı. Belediye Başkanı Burhan Yenigün, kasalarında kalan paranın farklı amaçlarla kullanacaklarını belirterek, artan paranın özellikle sosyal problemlerin çözümüne büyük katkı sağlayacağını söyledi. 2006 yılında ocak ayı sonuna kadar 7 kez karla mücadele yaptıklarını ve binlerce ton karın şehir dışına taşındığını kaydeden Yenigün, 2007 yılında ise sadece 1 kez kapsamlı bir çalışma yaptıklarını ifade etti.

“YOKSULA EV YAPACAĞIZ”

Belediye olarak 2007 yılındaki 95 milyon YTL’lik bütçenin 3.5 milyon YTL’sini karla mücadeleye ayırdıklarını söyleyen Başkan Yenigün, şöyle konuştu:

“Ancak bu yıl beklediğimiz gibi bir kar yağmadı. Karla mücadele için 400 personelimiz dozer, kamyon, gereyder, rotatiften oluşan 42 araçla hazır bekliyoruz. Bu araçlarımız ve ekiplerimiz farklı işlerde çalışıyor. Bu yıl içinde sadece bir kez kar yağdı. Onu da 500 bin YTL’lik bir masrafla temizledik. Şu anda karla mücadele için ayırdığımız 3 milyon YTL kasamızda kaldı.

Geçen yıla oranla büyük bir kazancımız var. Bu para kasamızda kaldığı taktirde özellikle, evleri, barınakları, olmayan veya yıkılmak üzere olan 50 aileye ev yapacağız. Öte yandan geçim güçlüğü çeken çocuğu askerde olan yoksul ailelere maddi destekte bulunacağız. Bu arada kültür ve sanatta büyük eksikliklerimiz var. Paranın bir kısmını da buralara aktaracağız. Karın yağmayışı bazı çevreler için felaket olarak değerlendirilirken, ilimizdeki yoksullar için yararlı olacak” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious