Küresel ısınma, naylon poşeti de eritti

  • Giriş : 18.03.2007 / 00:00:00

ABD'de bazı şehirler naylon poşetten çark etti, kâğıt torbaya gün doğdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Marketlerin hızla çoğalmasıyla naylon poşetler, kese kâğıtlarını gündelik hayatın dışına attı. Ancak naylon poşetlerin küresel ısınmaya katkısı olduğu tespit edildi.

Bundan çok değil on beş yirmi yıl önce marketlerin her yeri sarmadığı zamanlarda bakkallardan alışverişler kese kâğıtları, gazetelerden torbalarda taşınırdı. Bazen ağırlıktan yırtılan kâğıt keseler meyve sebze taşır iken de ıslanarak aldıklarınızı yerlerde bulmanıza sebep oluyordu. Şimdilerde kese kâğıtları kuruyemiş alırken kullanılıyor. Naylon poşetler hızla kese kâğıtların, gazeteden yapılmış torbaların yerini aldı. Hafifliği, çok yer kaplamaması ve ucuz fiyatı ile naylon poşetler kese kâğıdını neredeyse tedavülden kaldırdı. Ancak giderek artan küresel ısınma, çevre kirliliği gibi tehditler naylon poşetin tahtını sallıyor. Bu da yetmezmiş gibi poşetlerin hammaddesi olan petrolün fiyatının yükselmesi naylon poşetin fiyatını da yukarıya çekmeye başladı.

Birçok Amerikan filminde kahramanımız, marketten elinde kâğıttan torbalarla çıkar. Birçoğumuz, "Bu devirde kese kâğıdı mı kaldı?" diye içimizden geçirmiyor değiliz. Bu sadece nostaljik bir kaygıdan gelen bir kullanım değil elbette. Batı toplumları çevreye duyarlı olanların etkisiyle çevreyi kirletmeyen kâğıt keseleri tercih edebiliyor. Naylon poşet doğaya atıldığında yüzyıllarca doğada erimeden kalmaya devam ediyor, doğaya ve doğal yaşama zarar veriyor. Çevreyi kirletmesinin yanında naylon poşetler petrol kullanımını artırıyor. Hızla artan süper-hipermarketler de naylon poşetlerin hem gelişmiş ülkelerde, hem de gelişmekte ve az gelişmiş ülkelerde kullanımını hızla yaydı. Amerika Birleşik Devletleri'nde de naylon poşet kullanımının hızla artması bazı eyaletlerde poşetlerin yasaklanmasını gündeme getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious