Küresel ısınma, su tasarruf cihazına ilgiyi arttırdı

Küresel ısınma, su tasarruf cihazına ilgiyi arttırdı.8431
  • Giriş : 06.04.2008 / 11:30:00

İzmir'de bir firmanın 10 yıl önce yurt dışından ithal ederek satışa sunduğu, musluktan akan suda tasarruf sağlayan cihaz, küresel ısınma konusunda duyarlılığın artmasıyla ilgi görmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkezi İzmir'de bulunan ve Konya'da açılan 5. Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri ve İş Makineleri Fuarı'na katılan bir şirketin Genel Müdürü Erhan Ekmekci, yaptığı açıklamada, yaklaşık 10 yıl önce Almanya'dan çeşmelerden akan suda tasarruf sağlayan bir cihazı Türkiye'ye getirerek pazarlamaya başladıklarını söyledi.

Ürünü Türkiye'ye ilk getirdiklerinde hiç ilgi görmediğini, 1 yıl içinde ancak 50 bin adet ürün satabildiklerini ifade eden Ekmekci, ''Dünya genelinde küresel ısınma ile ilgili haberler sıkça gündeme gelmeye başladığında su tasarrufu konusunda halk bilinçlenmeye başladı ve su tasarrufu konusundaki bu ürünlere ilgi oldukça arttı'' dedi.

-ÇEŞMEDEN AKAN SUDA TASARRUF-

Ekmekci, Türkiye'de de insanların su tasarrufu konusunda her geçen gün bilinçlendiğini, su tasarruf ürünlerine ilgi göstermeye başladığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Almanya'dan ithal ettiğimiz su tasarruf cihazı, suyun debisini azaltıp, hızını artırıyor. Suya hava karışımı sağlayan cihaz, akan suyun etrafa sıçramasını da önlüyor. Bu özellikleri sayesinde yüzde 50'ye yakın tasarruf sağlıyor. Yani normal çeşmeden akan suyun yarısını harcıyor. Cihaz, tüm ev, iş yeri, restoran ve otellerde, tüm bataryalara rahatlıkla monte edilerek kullanılabiliyor. Isıya dayanıklı cihaz, imal edilen paslanmaz çeliği sayesinde de paslanmıyor. Küresel ısınmanın sıkça gündeme geldiği bu günlerde özellikle su tasarrufu konusunda duyarlı vatandaşların ilgisini çekiyor.''

Piyasada 10 YTL'den satışa sundukları su tasarruf cihazına özellikle askeri kuruluşların yoğun talep gösterdiğini anlatan Ekmekci, küresel ısınma haberlerinin sıkça gazetelerde yer aldığı son 2 yıldır, satışlarda artış olduğunu, ürünleri yetiştirmekte güçlük çektiklerini söyledi.

-2008 YILI SATIŞ HEDEFİ 3 MİLYON ADET-

Üründen 2007 yılında 1 milyon 300 bin adet sattıklarını, 2008 yılında da 3 milyon adet satmayı hedeflediklerini dile getiren Ekmekci, su tasarruf cihazının Suriye, Cezayir, Türkmenistan, Gürcistan gibi bazı ülkelerden de ilgi gördüğünü kaydetti.

Ekmekci, Hollanda, İsveç gibi bazı Avrupa ülkelerinde belediyelerin evlerde su ve elektrik tasarruf sistemlerini mecburi tuttuğunu, bu sistemlerin uygulanmadığı yapılar için ruhsat verilmediğini dile getirerek, Türkiye'de de su tasarrufu konusunda bu bilincin oluşması gerektiğini, bunun için çalıştıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious