Küresel ısınma BTYK gündeminde

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınma ve iklim değişikliği, Türkiye'nin bilimsel alanda en yüksek karar organı olan (BTYK) masaya yatırılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınma, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda (BTYK) gündemine girdi. BTYK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, bazı bakanlarla ilgili kurumların başkan ve üst düzey yöneticilerinin katılımıyla 7 Mart 2007 tarihinde toplanacak. Toplantı, Kurulun sekretaryasını yürüten TÜBİTAK'ın Uzay Araştırmaları Enstitüsünde gerçekleştirilecek.

BTYK'nın 15. toplantısında, küresel ısınma ve iklim değişikliğine ilişkin senaryolar, iklim değişikliğinin etkileri, alınacak tedbirler ve uyum için gerekli olan bilimsel ve teknolojik araştırma programlarının ele alınması öngörülüyor.

BTYK'da küresel ısınma ve iklim değişikliğinin yanı sıra Türkiye'nin gelecek yıllardaki enerji ihtiyacının karşılanmasında alternatif enerji teknolojilerinin değerlendirilmesi, nükleer enerji konusunun da ayrıca ele alınması bekleniyor.

Başbakan Erdoğan'ın açış konuşmasıyla başlayacak BTYK toplantısında TÜBİTAK Başkan Vekili Prof. Dr. Nüket Yetiş bir sunum yapacak. Toplantıda, önceki toplantılarda alınan kararlara ilişkin gelişmeler görüşülecek ve yeni karar taslakları incelenecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious