Küresel ısınma ekonomik gelişmeyi tersine çevirebilir

  • Giriş : 19.11.2007 / 11:07:00

Toplumların küresel ısınmanın etkilerini şimdiden hissettiğini kaydeden rapora göre acil önlemler alınmalı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Küresel ısınmayla ilgili yayınlanan raporların içeriği giderek karamsarlaşıyor. Aralarında Greenpeace ve Oxfam gibi kuruluşların da bulunduğu 35 organizasyonun yayımladığı rapora göre, küresel ısınma Asya ve Pasifik’teki sosyal ve ekonomik ilerlemeyi tersine çevirebilir.

Bölgedeki toplumların küresel ısınmanın etkilerini şimdiden hissettiğini kaydeden rapora göre acil harekete geçilmeli.

Rapor, küresel ısınmayla ilgili gelecek ay Bali’de yapılacak toplantılarda uluslararası toplumun, artan seragazı salımlarını kontrol etmek için harekete geçmemesi durumunda bölgedeki toplumların korkunç bir gelecekle karşı karşıya kalacağını belirtiyor.

Raporda bununla ilgili örnekler de veriliyor. Çin ve Hindistan’da kuraklığın arttığı, Bangladeş’in de seller ve doğal afetlerle boğuştuğu kaydediliyor.

Raporda dikkat çeken bir başka husus da, Pasifik adalarındaki bazı yerleşim birimlerinin yükselen deniz seviyesi nedeniyle boşaltılmak zorunda kalındığı. Buna bir de buzulların erimesinin yarattığı zarar ekleniyor.

Rapor, zengin ülkelerden sera gazı salımının önemli ölçüde azaltılması konusunda sorumluluk almalarını ve ayrıca gelişmekte olan ülkelere yeşil teknoloji sağlamalarını istiyor.

Toplumlara küresel ısınmayla mücadelede daha fazla kaynak sağlanması, felaketlere acil müdahalenin daha iyi organize edilmesi de raporda istenen diğer önlemler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious