Küresel ısınma fırtınaları da etkiledi

  • Giriş : 30.07.2007 / 16:57:00

İklim değişikliğinin fırtına sayısını iki kat arttırdığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de yapılan bir araştırmada, Atlantik okyanusunda son yüzyılda meydana gelen kasırga sayısının iki kat arttığı belirlendi. Araştırmaya göre bu önemli artışın, iklim değişikliği ve küresel ısınma ile doğrudan ilgisi var.

Colorado eyaletindeki Ulusal İklim Araştırmaları Merkezi uzmanlarınca yapılan çalışmada, kasırga sayısındaki artış, büyük ölçüde Atlantik okyanusunun tropikal sularının yüzeyindeki suyun ısınmasından kaynaklanıyor. Uzmanlar, 20. yüzyılın başında Atlas Okyanusunun tropikal bölgesinde yılda ortalama 3.5 kasırga meydana gelmesine rağmen, bu ortalamanın yüzyılın sonunda ve 21. yüzyılın başında yıllık 8.4'e yükseldiğine dikkat çekiyor.

Araştırmaya göre Atlantik'te meydana gelen yıllık ortalama tropik kasırga sayısı 1905-1930 yılları arasında 3.5, 1931 - 1995 yılları arasında 5.1 ve 1995 - 2005 yılları arasında ise 8.4 oldu. Bazı araştırmacılar ise, küresel ısınma ve iklim değişikliği etkisini gözardı etmedikleri kaydını düşerek, araştırmanın, uydu analizleri bulunmayan 20. yüzyılın başındaki kasırga sayısı ile ilgili verilerinin bilimsel olmayabileceği şeklinde eleştiride bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious