Küresel ısınma göçmen kuşları bile şaşırttı

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

Tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın neden olduğu yalancı bahar, göçmen kuşları bile şaşırttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Buzulların erimesine, bir çok canlının yok olmasına, ağaçların kış aylarında çiçek açmasına hatta yağışları etkilediği için kış turizminde kendini fazlasıyla hissettirmeye devam ettiren küresel ısınma, göçmen kuşları da etkiledi.

Türkiye'ye Mart ayında gelen ve Ağustos ayında Afrika kıtasına göç eden leylekler özellikle kışın sert geçtiği Bingöl'de Aralık ayında da göç etmedi.

Ot ve balık bolluğundan tercih edilen Bingöl'ün Genç ilçesindeki Murat Nehri platosuna her yıl gelen yüzlerce leylekten biri, bu yıl binlerce yol kat edip Afrika'ya göç etme yerine havaların sıcak olduğu Bingöl'de kalmayı tercih etti. Murat Nehri platosunda balıkçılar tarafından fark edilen Leyleğin, Aralık ayında halen burada olması hayretle karşılandı.

Günün büyük bir bölümünü Murat Nehri kıyısında tüneyen martılarla geçiren leylek, sabah ve akşam vakitlerinde sığ sularda balık avlayıp ot yemenin ardından gökyüzünde bir süre süzülerek nehir kenarında geceliyor.

Leyleğin aralık ayında gökyüzünde süzülmesinin güzel olduğunu ancak bir yandan da tedirgin edeci bir durum olduğunu aktaran bazı vatandaşlar, kışın gerçek yüzünü göstermesinden önce leyleğin yetkili kurumlar tarafından korumaya alınması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious