Küresel ısınma haritaları değiştirdi! İşte Dünya'nın son hali

Küresel ısınma haritaları değiştirdi! İşte Dünya'nın son hali.20981
  • Giriş : 18.09.2007 / 16:41:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 23:39:44

Ayrıntılı Dünya Atlası’nın 11. baskısı piyasaya çıkarken haritacılar kıyı çizgilerini yeniden çizmek zorunda kaldılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayrıntılı Dünya Atlası’nın 11. baskısı piyasaya çıkarken haritacılar kıyı çizgilerini yeniden çizip arazi tiplerini tekrar sınıflandırmak zorunda kaldılar.

Atlas’ın editörleri suçlunun yanlış planlanan sulama projeleri ve iklim değişimi olduğunu belirtiyorlar.

Asya’da bulunan Aral denizi’nin son 40 yıl içinde dörtte üç oranında kuruduğuna ve Çad gölünün 1963 ölçümünden bu yana yüzde 95 oranında küçüldüğüne dikkat çekiliyor.

Lut Gölü’nün seviyesi ise 50 yıl önce ile karşılaştırıldığında 25 metre düşüş gösterdi.


Amerika’daki Rio Grande ve Colorado’dan geçen nehirlerin bir bölümü, Orta Doğu’daki Dicle Nehri ve Çin’de bulunan Sarı Nehir ise her geçen yaz biraz daha kurumakta.

İklim değişiminin sonucu olarak özellikle Bangladeş’te yağışların artması ve deniz suyunun yükselmesi ile okyanusa doğru toprak kaybını gerçekleştirdi.

Bu da Pasifik’te Tuvalu gibi deniz seviyesinin altında olan adaların gelecek yıllarda yükselen suların altında kalarak haritadan silineceği ve içinde yaşayan halkın ‘iklim mültecileri’ olacağı yönünde korku yaratıyor.

Haritacılar denizin her yıl iç kısımlara 3 metre ilerlediği Alaska’daki Shishmaref kasabasını mercek altında tutuyorlar.

Baş editör Mick Ashworth, esas korkularının öngörülen çevresel felaketlerin gerçeklerşmesi durumunda yakın gelecekte belli başlı coğrafi tamamen ortadan kalkması olduğunu belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious