Küresel ısınma ile gelen tehlike: Deri kanseri

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Küresel ısınmayla birlikte güneşin etkisini artırmasının, deri kanseri vakalarının görülme sıklığında artışa neden olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Küresel ısınmayla birlikte deri kanseri vakalarında büyük bir artış meydana geldiğini kaydeden Tunalı, şöyle konuştu:
''Deri kanseri türleri arasında en önemlisi, malign melanom olarak adlandırdığımız kömür karası renginde bir ben. İç organları kolaylıkla sarabilmesi nedeniyle tanı konulduğunda mutlaka cerrahi olarak çıkartılması gerekiyor. Küresel ısınma nedeniyle, nadir görülen malign melanom vakalarında da artış meydana geldi. En tehlikeli cilt kanseri türü olan malign melanom vakasına, Bursa'da daha önce sadece 5 yılda bir rastlarken, günümüzde yılda 50 vakaya rastlıyoruz. Güneşten korunmak, mutlaka gerekli bir durum halini aldı.'' Tunalı, güneş ışınlarının sadece deri kanserine neden olmadığını, aynı zamanda derinin altında deriye canlılığını veren ''destek yapı'' denilen dokuyu da erittiğine işaret ederek, ''Bu doku eriyince, ciltte, çiftçi derisi olarak adlandırdığımız çok derin çizgilenmeler oluyor. Bu, uzun süre güneşte kalan kişilerde ve solaryuma giden kişilerde gördüğümüz bir deri görüntüsü'' dedi.

GÜNEŞE KARŞI, GÜNEŞ GEÇİRMEYEN ELBİSELER
Güneşin zararlı etkilerinden, değişik yöntemlerle korunmanın mümkün olduğunu ifade eden Tunalı, şunları kaydetti:
''Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için en az 30 koruma faktörlü güneş kreminin, sadece yazın değil kışın da kar veya güneş varsa mutlaka kullanılması gerekiyor. Kremin 2'şer saat arayla veya deniz ve havuzdan çıktıktan sonra mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Bunlar da yeterli olmuyor, son zamanlarda güneş geçirmeyen elbiseler öneriliyor. Ayrıca, deri kanserinin bir bölümünün kulaklarda yerleşebilmesi nedeniyle çok geniş kenarlı şapkaları da öneriyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious