Küresel ısınma ile mücadelenin yolları

Küresel ısınma ile mücadelenin yolları.11224
  • Giriş : 05.06.2008 / 13:53:00

BM kişilerin küresel ısınma ile mücadele için neler yapabileceklerini sıraladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Küresel ısınma ile mücadele için ülkeler çeşitli yollar düşünmesinin yanı sıra 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Birleşmiş Milletlerin hazırladığı raporda, kişilerin yapabilecekleri de sıralandı.

BM Çevre Programı'nın "Karbondioksit Alışkanlığından Vazgeçmek: İklim Tarafsızlığı Rehberi" adlı bir 202 sayfalık bir kitap yayınladı. Rehbere göre, karbondioksit emisyonu ile mücadele için esaslı değişiklikler yapmak gerekmiyor. Ayrıca, rehber, uçaklarla seyahat edenlerin daha az bagaj almasını ve antreman yapacakların koşu bandı yerine parka gitmesini öneriyor. BM Çevre Programı Başkanı Achim Steiner, "İnsanların kişisel ve kollektif olarak geleceği değiştirme gücü var." yorumunda bulundu.

Rehberde küresel ısınmaya en çok katkısı olan Avrupa, Kuzey Amerika, Avusturalya ve Asya'daki sanayi ülkelerde yaşayan insanlar için öneriler bulunuyor. Önerileri arasında şunlar var: "Elektronik yerine kurmalı masa saatleri kullanın; kurutma makineleri yerine çamaşırlarınızı ipte kurutun; daha hafif bagajlarla seyahat edin; normal dış fırçası kullanın; ekmekleri fırın yerine makine de kızarttın; araba yerine trenle işe gidin; evin yalıtımına önem verin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious