Küresel ısınma İsveç'e pahalıya maloldu

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Bütün dünyada olduğu gibi İsveç'te de küresel ısınmaya bağlı olarak havaların sıcak gitmesi ve kışın dolayısıyla da karın erken gitmesi İsveç'e pahalıya mal oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her yıl yapılmakta olan ve bu yıl 4.sü düzenlenen "Royal Palace Sprint" isimli Dünya Sprint Yarışması için gerekli kar bulunmayınca, dışarıdan kamyonlar dolusu kar getirildi.
Bir karlar ülkesi olan İsveç'in başkenti ilk defa böylesine sıcak bir Mart ayı geçiriyor. Zaten kış da geç gelmiş hatta hayvanat bahçesindeki hayvanların bile uyuma düzenleri alt-üst olmuştu. Kış geç gelmesinin sıkıntıları yanında, erken gitmesi, İsveçlileri dışarıdan yüzlerce ton kar getirmek zorunda bıraktı. İsveç standartlarında yaz havasında geçen Stockholm sokaklarında hummalı bir çalışma vardı, zira 22 ülkenin katıldığı Dünya Sprint Kayak Yarışması için lazım olan karı getirip, yarışmanın yapıldığı Kraliyet Sarayı çevresine yığmak ve yaymak gerekiyordu.
Yüzbinlerce Euro'ya mal olduğu tahmin edilen bu çalışmalar sonunda suni bir kar ortamı sağlanınca yarışmalar Çarşamba günü akşam saatlerinde başladı. Final ise geceye doğru başladı. İsveç'in eski bölgesini oluşturan Kraliyet Sarayı etrafında tur atma şeklinde yapılan kayak yarışmasına suni karlarla soğuyan havaya rağmen İsveçlilerin ilgisi büyüktü. Bütün Avrupa ülke televizyonlarından verilen yarışmalarda birinci Norveçli Jens Arne Svartedal gelirken ikinci İsveçli Emil Jönsson oldu. Jönsson'un bu başarısı İsveçliler tarafından sevinçle karşılandı ve gazeteler "Yeni bir yıldız doğdu", "Sprintin kralı" şeklinde yarışmayı duyurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious