"Küresel ısınma kuzeye yarayacak"

  • Giriş : 08.06.2007 / 19:36:00
  • Güncelleme : 08.06.2007 / 21:00:10

Winther, küresel ısınmanın kuzeyin zengin ülkeleri için bulunmaz fırsatlar sunacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Norveç Kutup Enstitüsü Müdürü Jann-Gunnar Winther, küresel ısınmanın kuzeyin zengin ülkeleri için bulunmaz fırsatlar sunacağını söyledi ve ''Güney'in yoksulları yine kaybeden olacak'' dedi.

Winther, küresel ısınma nedeniyle buzulların erimesi sonucu Kuzey ülkelerinin yanı sıra ABD ve Rusya'nın da tarım, deniz taşımacılığı, madencilik gibi birçok alanda yararlanacağına işaret etti.

"Termometre yükseldikçe Sibirya'nın kuzeyi veya Kanada'nın kuzeyi gibi geniş bölgelerde tarım kolaylaşacak" diyen Norveçli iklim uzmanı, hava sıcaklığının beş derecenin üzerine çıkacağı gün sayısının artmasıyla tarımın gelişeceğini vurguladı.

"Üzümleri iyileşeceği için İngiltere mükemmel beyaz şarap üretir hale gelirken, Fransa'daki aşırı sıcaklar yüzünden üzümler bozulacak ve Bordeaux şaraplarının kalitesi düşecek" diyen Winther, kuzeyde balıkçılık ve ormancılığın da küresel ısınma sayesinde gelişeceğini söyledi.

Norveçli uzmana göre, turizm de küresel ısınmadan nasibini alacak ve Akdeniz'in kavurucu sıcaklarından kaçmak isteyen tatilciler, soluğu Kuzey Avrupa'da alacak. Kışın da Alpler ve Pireneleri beğenmeyen kayakçılar yine Kuzey'e akın edecek.

Bugün Kuzey kutbu üzerinden yılda ancak 30 gün deniz ticareti yapılabildiğini hatırlatan Norveçli uzman, deniz buzullarının azalmasıyla bu sürenin en az dört kat artacağına işaret etti ve "Rotterdam'dan Japonya'ya giden bir gemi, Süveyş yerine kutup denizini kullandığında yolculuk 10 gün kısalacak" dedi.

Norveç'in Tromsö kentinde düzenlenen iklim konferansında konuşan uzmanlara göre de, buzulların erimesiyle Kuzey kutbundaki petrol ve doğalgaz rezervlerine ulaşma imkanı doğacak, bu da Kuzey ülkeleri için 'ballı lokma' olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious