Küresel ısınma önce akciğerleri etkiliyor

  • Giriş : 23.08.2007 / 10:19:00

Kayseri Tabibler Odası Genel Sekreteri ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Demirel, küresel ısınmanın sağlığı olumsuz etkilediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aşırı sıcak ve iklim değişikliklerinin insan sağlığı üzerindeki etkisinin büyük olduğuna işaret eden Demirel, insan organlarından ilk olarak olumsuz etkilenen akciğer olduğunu belirtti.

SUSUZLUK VE PARAZİT

Demirel, "Küresel ısınma, insanoğluna en önemli etkiyi sağlık alanında yaşatacaktır" dedi. Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri sonucu en fazla etkilenen organın akciğerler olduğunu belirten Demirel, "Küresel ısınmanın en önemli etkilerinden biri olan susuzluk, başta kalp, akciğer, beyin gibi hayati organları etkilemektedir. Hijyen geri plana itildiği zaman salgın hastalıklar olmaktadır" diye konuştu.

UZUN VADEDE KANSER

Tuvalet hijyeninin olmaması bulaşıcı parazit hastalıklarına yol açtığına işaret eden Demirel şu bilgileri verdi: "Meyve ve sebzelerin yıkanmaması sonucunda bağırsak, tifo, dizanteri, mantar, bakteri ve virüs enfeksiyonları oluşabilmektedir." Aşırı ısınmanın hava kirliliğine bunun da farenjit, bademcik iltihaplanmasına neden olduğunu bildiren Demirel, uzun vadeli etkisinin ise akciğer kanserine yol açtığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious