Küresel ısınma sektörleri yaktı

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

ATO’nun çalışmasına göre, küresel ısınma nedeniyle, kışlık giyim, ayakkabı, yorgan, battaniye, kar lastiği üretici ve satıcının elinde kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sinan Aygün, “İklim değişikliği, sektörlerin ezberini bozdu” dedi

Ankara Ticaret Odası’nca (ATO) yapılan ‘Küresel Isınmanın Sektörlere Etkisi’ konulu çalışma, küresel ısınmanın, sektörlerin birçoğunda satışların düşmesine neden olduğunu ortaya koydu. nÇalışmaya göre, kış mevsiminde sıcak giden havalar, ilk olarak tekstil ve hazır giyim sektörünü etkiledi. Palto, kaban, kazak, kaşkol, şapka ve eldiven satışları yüzde 70 gerilerken, ürünler üreticilerin depolarında, satıcıların da elinde kaldı. Çizme ve bot türü kışlık ayakkabı satışları da darbe aldı.

Sıcak geçen kış ayları kışlık kumaş ve bez satışlarını geriletti. Manifaturacıların satışları yüzde 25, tuhafiyecilerin satışları ise yüzde 35 azaldı. Yorgan ve battaniyeye yönelik talep de yüzde 50 azaldı.

KIŞ LASTİKLERİ RAĞBET GÖRMEDİ

İklim değişikliğinin sigortacılık sektörüne etkilerinin devam edeceği, Türkiye’de son 5 yılda doğal afetler nedeniyle 133 milyon YTL zarar tazmini yapan sigorta şirketlerinin gelecek yıllarda tazmin edeceği zararın daha da artacağı, sigorta poliçelerinde primlerin yükseleceği belirtiliyor. nKış lastikleri de bu kış rağbet görmedi, satışları yüzde 75 seviyesinde geriledi. Kar yağmaması nedeniyle vatandaş patinaj zincirine ihtiyaç hissetmeyince satış olmadı. Bu kış, otomobil yedek parça satışları yüzde 25 seviyesinde düştü.

nSoğuk kış aylarında daha çok tüketilen tahin, pekmez, helva gibi gıdalarla, kuru fasulye, nohut gibi kış aylarında tüketilen kuru bakliyat satışlarında da düşüş görüldü. nYağışsız geçen kış ayları, tahıl üretimi başta olmak üzere, erik, kiraz, kayısı, pamuk, zeytin ve üzüm üretimini sekteye uğrattı. Kışlık tahıllarda rekoltenin yüzde 10-15 seviyesinde düşeceği tahmin ediliyor.

BAZI SEKTÖRLERİ MUTLU ETTİ

Küresel ısınma, bazı sektörlerin de yüzünü güldürdü. Bu sektörler ise şöyle: nGözlükçüler: Güneş gözlüğünü erkenden alan vatandaşlar, bu kış satışların yüzde 20 artmasını sağladı. n Boya Satıcıları: Havaların güzel gitmesi, binalarda boya badana işlerinin kışın da sürmesine yol açtı. Bu kış boya satışları yüzde 15 arttı. nSaraciye İmalatçıları: Havaların iyi gitmesi, bavul, çanta, cüzdan kemer üreten saraciye imalatçılarını da mutlu etti. Geçen kışa oranla bu ürünlerin satışları yüzde 10-20 yükseldi. nKeresteciler: Havaların sıcak seyretmesi, kerestecilerin kış aylarında durma noktasına gelen işlerini az da olsa hareketlendirdi. n Bu arada, doğalgaz tüketiminin en çok arttığı kış döneminde normalde günlük ortalama 135 milyon metreküp doğalgaz tüketilirken, bu yıl tüketim günlük ortalama 114-115 milyon metreküp seviyesine geriledi. Azalan doğalgaz tüketimi bütçelere yaradı. ATO Başkanı Sinan Aygün, küresel ısınmanın etkilerinin, sanayi ve ticaret üzerinde hissedilmeye başlandığını dile getirdi. Küresel ısınmanın sektörlerin ezberini bozduğunu ifade eden Aygün, bütün sektörlerini, değişen iklim koşullarına göre kendilerini konumlandırmak zorunda olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious