Küresel ısınma ve iklim krizi

Küresel ısınma ve iklim krizi  .16247
  • Giriş : 13.01.2008 / 01:34:00
  • Güncelleme : 12.01.2008 / 21:49:26

İktisat-İşletme ve Finans Dergisi'nin yayın hayatına başlamasının 23. yıldönümü nedeniyle, ''Küresel Isınma ve İklim Krizi'' başlıklı konferans düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfındaki (TEPAV) konferansta konuşan İktisat-İşletme ve Finans Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Bilge, küresel ısınmanın dünyanın en önemli sorunu olduğunun Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da ortaya konulduğunu söyledi. Sorunu Uluslararası Para Fonunun (IMF) da gündemine aldığını belirten Bilge, IMF'nın sitesinde küresel ısınma üzerine bir araştırma yayınladığını kaydetti.

Bilge, önümüzdeki 15 yıl içinde küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle 300 milyon insanın göç edeceğinin artık bilimsel raporlarla ortaya konulduğunu ifade ederek, Türkiye'de ise sorunun ciddiyetine duyarlılığın hem siyasi hem bürokratik ve hem de entellektüel düzeyde gelişmediğini savundu.

Açık Radyo Genel Yayın Yönetmeni Ömer Madra ise nükleer enerjiyle ilgili 5710 sayılı yasayı eleştirerek, bu yasanın nükleer erenjiden çok kömür santrallerinin teşvik edilmesini içerdiğini iddia etti

4,5 sayfalık yasanın, tartışılmadan ve alkışlar arasında çıkarıldığını belirten Madra, ''Yasa, konunun teknik özelliklerine girilmeden 'ihale nasıl yapılır' şeklinde. İhale şartnamesi gibi'' dedi.

Dünyadaki bütün bilim çevrelerinin küresel ısınma noktasında kömür santrallerinin yapımının durdurulması gerektiğini belirttiklerini ifade eden Madra, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de bu yasayı onaylamadan önce sorunun ciddiyetine ilişkin bir mektup yazdığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious